Yield farming czy staking kryptowalut

Branża zdecentralizowanych finansów (DeFi) oferuje wiele sposobów, dzięki którym można zarobić na odsetkach od swoich nieaktywnych aktywów cyfrowych. Na czele z yield farmingiem i stakingiem.

W tym poradniku Yield farming czy staking kryptowalut wyjaśniamy, jak działa każdy produkt inwestycyjny DeFi, abyś mógł podjąć świadomą decyzję, który z nich jest dla Ciebie odpowiedni.

Yield Farming czy Staking kryptowalut – kluczowe różnice

Główne różnice pomiędzy stakowaniem a yield farmingiem można znaleźć w poniższej tabeli:

W większości przypadków, nie będziesz musiał zgodzić się na minimalny okres blokady, gdy zaangażujesz się w pulę yield farming. Oznacza to, że możesz wycofać swoje tokeny w dowolnym momencie.

Staking jednak często wymaga zablokowania tokenów na minimalny okres czasu. W związku z tym, niektóre giełdy DeFi oferują elastyczne warunki stakowania.

Stakowanie zazwyczaj wiąże się z ustaleniem stałego APY. Oznacza to, że zawsze wiesz dokładnie, ile otrzymasz z powrotem po zakończeniu okresu stakowania. Yield farming jest jednak o wiele bardziej zmienny, więc nigdy nie wiadomo, jaki zysk osiągniemy.

Yield farming często generuje wyższy zysk w porównaniu do stakingu. Jednak ryzyko związane z yield farmingiem jest zazwyczaj również wyższe.

Stakowanie wymaga jedynie wpłaty jednego tokena. Yield farming, z drugiej strony, pozwala na zarabianie odsetek od pary handlowej. Oznacza to, że będziesz musiał zdeponować równe ilości każdego tokena w ramach pary.

Co to jest Yield Farming?

Yield farming jest usługą oferowaną przez zdecentralizowane giełdy (DEX). Główna koncepcja polega na tym, że użyczysz swoich cyfrowych tokenów do DEX, aby mógł on zaoferować kupującym i sprzedającym wystarczający poziom płynności na określonej parze handlowej.

Para / pojedynczy token
Załóżmy na przykład, że DEX oferuje parę handlową BNB/ETH.
Aby zamienić BNB na ETH lub ETH na BNB, musi być dostępna odpowiednia ilość płynności, aby pokryć wymianę.

W tym miejscu do akcji wkraczają farmerzy plonów. Aby zarobić na swoich tokenach, należałoby zdeponować taką samą kwotę w BNB i ETH. Na przykład 1000 dolarów zarówno BNB, jak i ETH po obecnych kursach wymiany.

Tak długo, jak twoje tokeny BNB i ETH zasilają pulę płynności BNB/ETH na wybranym DEX, będziesz zarabiać procent od opłat handlowych. Są to opłaty, które kupujący i sprzedający płacą za dostęp do danej pary handlowej na DEX.

W rezultacie, yield farming oferuje świetny sposób na oferowanie pasywnego dochodu z bezczynnych kryptowalut. Będziesz jednak musiał mieć dostęp do obu tokenów z pary handlowej, aby zapewnić płynność.

Co to jest staking ?

Główną różnicą między stakowaniem a yield farmingiem jest to, że ten drugi wymaga dwóch pojedynczych tokenów do stworzenia jednej pary handlowej – jak BNB/ETH.

Jednak w przypadku stakowania kryptowalut, jesteś zobowiązany do pożyczenia tylko jednego tokena do odpowiedniej giełdy.

Zanim do tego przejdziemy, powinniśmy zauważyć, że staking w swojej pierwotnej formie wiązał się z zamknięciem twoich tokenów w Proof-of-Stake (PoS) blockchain, takim jak Cardano.
Dzięki temu blockchain może pozostać zdecentralizowany, a co za tym idzie – weryfikować transakcje w bezpieczny i szybki sposób.
I w ten sposób otrzymasz pasywny dochód z sieci blockchain za zamrożenie swoich tokenów PoS.

Główną wadą tradycyjnego stakowania za pośrednictwem protokołu blockchain jest to, że zyski są często super niskie. Ponadto proces ten jest odpowiedni tylko dla kryptowalut PoS.

Właśnie dlatego, angażując się w staking, znacznie lepiej jest korzystać z DEX. To nie tylko da ci dostęp do znacznie wyższych zysków, ale szerszej puli obsługiwanych tokenów i nie koniecznie PoS.

Jeśli chodzi o podstawy, musisz najpierw zdecydować, który token chcesz postawić i na jak długo.
Na przykład, jeśli postawisz CRO na Crypto.com, zarobisz APY w wysokości od 6% do 12% – w zależności od tego, czy zdecydujesz się na 1, 3, 6 lub 12-miesięczny termin.

Podczas wybranego przez Ciebie okresu lock-up, nie będziesz miał dostępu do swoich tokenów. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie możesz skrócić okresu stakingu – nawet jeśli potrzebujesz natychmiastowego dostępu do środków.

Wręcz przeciwnie, będziesz musiał poczekać na upływ terminu, zanim odzyskasz swoje tokeny – oprócz zarobionych odsetek.

Jest to wyraźny kontrast z yield farmingiem, który zazwyczaj występuje w formie elastycznych terminów,

Główne zalety Yield Farmingu

Główne zalety yield farming są następujące:

Elastyczne warunki

Debata na temat połączenia yield farming i staking często sprowadza się do kwestii elastyczności. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków pule yield farming nie wymagają od Ciebie zgody na minimalny okres blokady.

Oznacza to, że możesz dodawać lub usuwać płynność, kiedy tylko chcesz. Jeśli czujesz, że jesteś nadmiernie narażony możesz dokonać natychmiastowego wycofania środków .

Z drugiej strony, jeśli okaże się, że dana pula yield farming  pracuje dobrze dla Ciebie pod względem APYs, możesz zdecydować się na wpłatę większej ilości tokenów.

Ogromne zyski

W zależności od wybranej pary handlowej, możesz mieć dostęp do znacznych zysków, które przekraczają wszystko, co mogą zapłacić platformy stakingowe.

To oczywiście zależy od tego, jak płynna i zmienna jest para.

Na przykład, jeśli szukasz płynności dla nowego i stosunkowo nieznanego tokenu kryptowalutowego, to istnieje duża szansa, że pula ta przyniesie trzycyfrowe APY.

Nawet wysoce płynne pary mogą przynieść dwucyfrowe zwroty, dlatego farmowanie kryptowalut  jest tak popularne.

Główne zalety stakingu

Główne zalety stakingu są następujące:

Wymagany pojedynczy token

Jak wspomniano powyżej, kiedy angażujesz się w narzędzie yield farming, będziesz musiał zapewnić płynność dla pary handlowej. Dlatego musisz mieć równe środki obu tokenów.

Dla porównania, kiedy stakujesz kryptowaluty, musisz mieć tylko jeden typ tokena.

W rzeczywistości, poza Bitcoinem i Ethereum, większość tokenów kryptowalutowych można obstawiać przy dwucyfrowych stopach zwrotu.

Stałe zyski

Kolejną korzyścią, którą możesz chcieć rozważyć w tym porównaniu yield farming czy staking kryptowalut jest to, że ten ostatni pochodzi z ustalonymi APY.

Oznacza to, że wiesz dokładnie, ile zarobisz po zakończeniu okresu stakowania.

Należy jednak pamiętać, że wartość pieniężna inwestycji będzie zależeć od akcji cenowej danego tokena, który jest stakowany.

Yield Farming czy Staking : Stawki

Przy podejmowaniu decyzji, yield farming czy staking kryptowalut jest najlepszym produktem DeFi dla Ciebie, głównym metryką do rozważenia jest wielkość APY, którą będziesz w stanie wygenerować. W końcu głównym celem pożyczania swoich tokenów kryptowalutowych jest zarabianie pieniędzy.

W skrócie, nie ma sztywnej i szybkiej zasady, ile możesz zarobić zarówno na yield farming, jak i staking, ponieważ w grę wchodzi mnóstwo zmiennych.

Obejmuje to:

Rodzaj tokena

Przede wszystkim rodzaj tokena kryptowalutowego, który chcesz farmować lub stakować, będzie miał duży wpływ na oferowane zyski. Na przykład, jeśli chcesz postawić token o dużej kapitalizacji, taki jak Ethereum, powinieneś oczekiwać niższego APY.

Dzieje się tak dlatego, że Ethereum jest już uznanym projektem kryptowalutowym, a zatem – przyciąga większe zainteresowanie szerszych rynków. Tak byłoby również w przypadku, gdybyś miał zapewnić płynność dla pary takiej jak ETH/USDT.

Na drugim końcu spektrum, stakowanie wschodzącego tokenu kryptowalutowego, takiego jak VVS czy V3S, przyciągnęłoby znacznie wyższy zysk. Podobnie, jeśli miałbyś farmować mniej płynną parę jak VVS/CRO, to również wygenerowałoby to większy APY.

Termin blokady

Oczywiste jest, że APY generalnie wzrosną, gdy zgodzisz się zablokować swoje tokeny na dłuższy okres czasu.

Na przykład, jeśli zdecydujesz się postawić swoje tokeny na elastycznej podstawie, wtedy oferowany APY będzie znacznie niższy niż zgoda na zablokowanie funduszy na 12 miesięcy.

W związku z tym, bardzo rzadko będziesz musiał zgodzić się na okres blokady, gdy zdecydujesz się na yield farming.

Stałe i zmienne stopy zwrotu

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku stóp dochodu zarówno w przypadku yield farming, jak i staking, jest to, że te ostatnie są zazwyczaj stałe. Oznacza to, że kiedy zaangażujesz się w umowę stakingu, będziesz dokładnie wiedział, jaki APY zarobisz.

To będzie odpowiadać tym z Was, którzy chcą ograniczyć ryzyko zmienności tak bardzo jak to możliwe. Yield farming nie zapewnia jednak takiego zabezpieczenia. Wręcz przeciwnie, nie wiadomo, z jaką stopą zwrotu wyjdziesz.

W końcu stopy procentowe zmieniają się w ciągu dnia w zależności od wielu czynników, takich jak zmienność, możliwości arbitrażu i poziom płynności.

Yield Farming czy Staking: Ryzyko

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę w debacie na temat yield farming czy staking kryptowalut jest ryzyko. Istnieje wiele rodzajów ryzyka związanych z oboma produktami inwestycyjnymi, które omówimy poniżej:

Ryzyko możliwości

Pierwsze ryzyko, które należy wziąć pod uwagę jest szczególnie związane z stakingu. Mówiąc prościej, jeśli zdecydujesz się zablokować swoje tokeny na minimalną liczbę dni z zamiarem osiągnięcia wyższych zysków, nie będziesz mógł dotknąć funduszy aż do zakończenia okresu.

W tym czasie oznacza to, że możesz przegapić inne, bardziej opłacalne możliwości inwestycyjne. Jak wspomnieliśmy wcześniej, gdy twoje tokeny są zablokowane – są one utrzymywane przez inteligentny kontrakt, który nie może zostać zmieniony.

Oznacza to, że niezależnie od tego, jak bardzo potrzebujesz dostępu do tokenów, będziesz musiał czekać na termin smart kontraktu, aby uwolnić fundusze, gdy nadejdzie odpowiednia data.

Generalnie, nie będziesz miał tego ryzyka, gdy zaangażujesz się w yield farming. Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków zawsze będziesz miał możliwość wycofania swoich tokenów z puli płynności yield farming, jak i kiedy chcesz.

Ryzyko utraty wartości – czyli Impairment loss risk

Ryzyko specyficzne dla yield farming to ryzyko utraty wartości. Może to być nieco skomplikowane do zrozumienia na pierwszy rzut oka.

Niemniej jednak, głównym pojęciem z utraty wartości jest to, że można było zrobić więcej pieniędzy po prostu pozostawiając swoje tokeny w prywatnym portfelu – w przeciwieństwie do składania ich do puli płynności.

Na przykład, powiedzmy, że zapewniasz płynność dla pary ETH/USDT.
Postanowiłeś zapewnić równowartość 500 dolarów zarówno w ETH, jak i USDT, więc Twoja całkowita inwestycja wynosi 1000 dolarów.
Powiemy, że w ciągu trzech miesięcy generujesz APY w wysokości 40% poprzez farmowanie ETH/USDT.
W perspektywie trzymiesięcznej oznacza to, że Twoje tokeny wzrosły o 10%.
Jeśli jednak w tym samym okresie mogłeś zarobić 20%, pozostawiając swoje ETH i USDT w prywatnym portfelu, poniosłeś stratę z tytułu utraty wartości.

W końcu proces ten był w pewnym sensie kontrproduktywny, ponieważ wygenerowałbyś świetne APY, gdybyś uniknął farmowania danej pary.

Ryzyko zmienności

Zarówno staking czy yield farming kryptowalut niosą ze sobą nieodłączny poziom ryzyka zmienności. W najbardziej podstawowej formie odnosi się to do ryzyka, że wartość tokenów, które zdeponowałeś w puli płynności lub stakingu.

Oznacza to, że kiedy ostatecznie wycofasz swoje aktywa kryptowalutowe, Twoja inwestycja może być nadal warta mniej niż to, z czym zacząłeś – nawet jeśli masz więcej tokenów.

Na przykład załóżmy, że wpłacasz 1 ETH do 12-miesięcznej umowy stakingowej przy APY w wysokości 20%.
W momencie wpłaty, ETH jest notowany po 2 000 USD za token.
Na koniec 12-miesięcznego okresu stakingu wypłacasz swoje oryginalne 1 ETH, plus 0,20 ETH w odsetkach (20% z 1 ETH).
Oznacza to, że jesteś teraz właścicielem 1,2 ETH. Jednak ETH jest obecnie notowany na poziomie 1000 dolarów za token – więc Twoje fundusze są warte 1200 dolarów w obecnych cenach rynkowych.
Ponieważ pierwotnie zainwestowałeś równowartość 2 000 USD – poniosłeś stratę w wysokości 800 USD – mimo że masz teraz 20% więcej w tokenach ETH.

Być może ryzyko zmienności jest bardziej naglące w przypadku stakingu, ponieważ z yield farmingiem możesz zazwyczaj wycofać swoje tokeny w dowolnym momencie. W przypadku stakingu, nie będziesz mógł wypłacić swoich tokenów, dopóki nie skończy się odpowiedni okres lock-up.

Ryzyko platformy

Powinieneś również rozważyć ryzyko platformy, której używasz do stakowania lub yield farming. W końcu będziesz przechodził przez platformę strony trzeciej. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy zdecydujesz się na stakowanie swoich tokenów bezpośrednio w danej sieci blockchain.

Niemniej jednak, konkretne ryzyko związane z platformą będzie zależało od tego, czy jest ona scentralizowana czy zdecentralizowana.

Jeśli jest to pierwsze, to musisz zaufać, że scentralizowana strona będzie utrzymywać swoje tokeny bezpiecznie, a następnie wypłacić Ci to co było w umowie obiecał.

Dla porównania, podczas stakowania lub yield farmingu za pośrednictwem zdecentralizowanej platformy, wpłacasz środki bezpośrednio do smart kontraktu. Oznacza to, że platforma nie będzie miała bezpośredniego dostępu do twoich tokenów.

Ryzyko związane z smart kontraktami

Prowadząc od powyższej sekcji, inteligentne kontrakty na zdecentralizowanych platformach nie są pozbawione ryzyka. Jest tak dlatego, że jeśli inteligentny kontrakt nie został zbudowany poprawnie, może być podatny na ataki hakerów.

Dlatego nadal trzeba zrobić swoje badania przy wyborze platformy DeFi – niezależnie od tego, czy wolisz yield farming czy staking kryptowalut.

Dla kogo najlepszy jest Yield Farming?

Yield Farming jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla doświadczonych inwestorów kryptowalutowych, którzy są zadowoleni z podjęcia dodatkowego ryzyka, mając na uwadze osiągnięcie znacznie wyższych zysków.

Jak wspomniano wcześniej, kiedy dodajesz tokeny do puli płynności, zazwyczaj będziesz w stanie wygenerować wyższy APY w porównaniu do stakingu. Ale, bierzesz również na siebie dodatkowe ryzyko utraty wartości.

Z drugiej strony, yield farming jest również odpowiedni dla tych z Was, którzy chcą mieć większą elastyczność, jeśli chodzi o dostęp do swoich tokenów.

Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj masz możliwość wycofania swoich aktywów kryptowalutowych z puli yield farming w dowolnym momencie – bez ograniczeń.

Dla kogo najlepszy jest staking?

Stakowanie będzie najlepszym rozwiązaniem dla tych z Was, którzy chcą dokładnie wiedzieć, ile zarobicie w zamian za zablokowanie swoich tokenów.

Dzieje się tak dlatego, że w większości przypadków stawki są stałe. Jeśli więc wpłacisz 1.000 tokenów CRO do puli stakingowej na 12 miesięcy przy APY 12%, to wiesz, że po zakończeniu tego okresu otrzymasz z powrotem 1120 CRO.

W związku z tym, stakowanie może nie być odpowiednie dla Ciebie, jeśli istnieje szansa, że potrzebujesz natychmiastowego dostępu do swoich funduszy. Dzieje się tak dlatego, że po zablokowaniu tokenów w umowie, nie będziesz miał do nich dostępu aż do zakończenia terminu.

Jeśli tak jest, to może warto poszukać elastycznej umowy stakingowej. Podczas gdy to przyniesie niższe APY, możesz przynajmniej być w stanie wycofać tokeny w dowolnym momencie.

Najlepsza platforma do stakingu i Yield Farming

Teraz, gdy znasz już różnicę między stakowaniem a yield farmingiem, prawdopodobnie zdecydowałeś, który produkt DeFi jest dla Ciebie najlepszy. Jeśli tak, to kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniej platformy, która ułatwi Ci inwestycje w DeFi.

Stwierdziliśmy, że najlepszą platformą do tego celu jest Crypto.comp – która oferuje zarówno usługi stakingu jak i yield farming w sposób zdecentralizowany jak i zcentralizowany bezpieczny przyjazny dla użytkownika.

Zarejestruj się na Crypto.com

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i nie należy ich też traktować jako porady finansowej. Każde działanie inwestycyjne i transakcyjne wiąże się z ryzykiem, dlatego radzimy, byś przeprowadził własne badania przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji handlowych, inwestycyjnych czy finansowych.

TOP 3 Najpopularniejsze Krypto Oferty.

Otrzymasz $132

Ucząc się o kryptowalutach

Nasza ocena 5.0

Zacznij zarabiać

Otrzymasz $25

Bonus przy rejestracji

Nasza ocena 5.0

Zarejestruj się

20% Zniżki

Innowacyjna giełda krypto

Nasza ocena 5.0

Zarejestruj się