polkadot Polkadot (DOT)

$9.300
10.10% (24H)
Obserwuj
Kapitalizacja RynkowaWolumenPodaż Obiegowa
$10.58 B$438.18 M1.14 B DOT

Polkadot Aktualna cena $9.300 z kapitalizacja rynkowa $10.58 B. Cena 10.10% ⬆ w ostatnich 24 godzinach.

Czym jest Polkadot?

Polkadot jest protokołem sharded blockchain, który ma na celu połączenie sieci różnorodnych blockchainów, tworząc jeden, zdecentralizowany ekosystem. Używa on rodzimej waluty DOT i działa przy użyciu protokołu Proof of Stake.

Został on pierwotnie zaprojektowany przez dr Gavina Wooda, jednego ze współzałożycieli Ethereum i wynalazcę Solidity, języka programowania inteligentnych kontraktów. Wydał on białą księgę na temat Polkadot pod koniec 2016 roku i założył Web3 Foundation, podmiot non-profit mający na celu wspieranie rozwoju Polkadot.

W sierpniu 2019 roku została wydana nie dopracowana wersja Polkadota, nazwana Kusama. Służyła ona jako sieć testowa do przełamywania granic sieci w rzeczywistych warunkach. Kilka miesięcy później, w maju 2020 roku, wystartowała faza 1 mainnetu Polkadot z protokołem Proof of Authority, pod zarządem Web3 Foundation. W fazie 2, kilka miesięcy później, sieć przeszła na protokół Proof of Stake, odblokowując właścicielom DOT możliwość stakowania swoich coinów i ubiegania się o sloty walidatorów.

Jak działa Polkadot?

Polkadot wykorzystuje Relay Chain, do którego podłączone są wszystkie inne sieci, co czyni go sercem sieci. Każda sieć podłączona do Relay Chain może być stworzona do konkretnego zastosowania, co pozwala deweloperom na stworzenie dokładnie takiej funkcjonalności, jakiej potrzebują, co znacznie poprawia wydajność i bezpieczeństwo. Relay Chain jest w stanie przetwarzać wszystkie transakcje ze wszystkich podłączonych sieci w tym samym czasie, co może być wykorzystane do ogromnej skalowalności.

Polkadot pozwala połączonym łańcuchom komunikować się ze sobą i wymieniać dowolny typ danych, w celu stworzenia sieci wielu wyspecjalizowanych podmiotów.

W jaki sposób wykorzystuje się Polkadot?

Polkadot z założenia może być wykorzystywany do dowolnych celów. Ma on być łącznikiem pomiędzy różnymi, specyficznymi blockchainami, z których każdy obsługuje konkretną potrzebę.

Pozwólcie, że wprowadzę trochę kontekstu poprzez podanie przykładu. Reddit jest doskonałym kandydatem do tego celu, ponieważ sam w sobie nie oferuje zbyt wiele. Jeśli chcesz obejrzeć wideo, odsyła cię do Youtube (lub innych serwisów wideo). Jeśli chcesz przeczytać jakieś wiadomości, jesteś kierowany do stron z wiadomościami.

Zamiast tworzyć osobny odtwarzacz wideo i hostować wiele różnych opcji, Reddit po prostu łączy usługi innych serwisów i tworzy środowisko, w którym mogą być one używane razem. Dzięki temu jeden użytkownik może w jednym poście zamieścić film z Youtube, zdjęcie z Instagrama i Tweeta.

Polkadot ma na celu stworzenie podobnego środowiska, takiego, które deweloperzy mogą wykorzystać do stworzenia dedykowanego produktu w sieci przeznaczonej do wszystkiego.

Dlaczego monety DOT są cenne?

Podobnie jak inne kryptowaluty, wartość DOT w dużej mierze zależy od popytu i podaży. Oznacza to, że wartość może gwałtownie spaść lub wzrosnąć, w zależności od dużych ruchów aktywów na rynku. Inwestycje mogą okazać się dość ryzykowne, nawet jeśli wszystkie niezbędne czynniki są brane pod uwagę.

Jak mogę zdobyć Polkadot?

DOT można kupić na większości giełd kryptowalutowych, jednak bezpośrednia para DOT/fiat nie jest powszechnie dostępna, więc wymagane jest użycie BTC jako pośrednika. Można go również otrzymać prywatnie od innego użytkownika.

Istnieje możliwość postawienia swojego DOT na szali w celu uzyskania rocznych odsetek.

Czy DOT jest dobrą inwestycją?

Rynek kryptowalut jest ogólnie uważany za bardzo zmienny, co sprawia, że kryptowaluty są inwestycją wysokiego ryzyka. Duże inwestycje są wysoce odradzane użytkownikom, którzy nie są zaangażowani w rynek lub nie mają dogłębnej wiedzy na temat technologii i rynków kryptowalutowych.

Z drugiej strony, Polkadot wnosi ze sobą wiele innowacji i ma potencjał, aby stać się większym graczem na rynku.

Ile kosztuje zakup 1 Polkadota?

Na dzień 12 października 2021 roku, cena 1 DOT wynosi 130.52PLN. Najmniejsza część DOT nazywana jest "planck" i reprezentuje 0.0000000001 DOT.

Jak dużo powinienem zainwestować w Polkadot?

Podobnie jak inne kryptowaluty, DOT jest inwestycją wysokiego ryzyka. Nawet jeśli analiza rynku i edukacja mogą być bardzo przydatne, nieprzewidywalne krótkoterminowe zmiany na rynku mogą nadal powodować znaczne straty.

Jak w przypadku każdej innej inwestycji, upewnij się, że dokładnie rozważasz swoją sytuację finansową przed inwestycją i nie inwestuj więcej niż jesteś gotów stracić.

Jak można wypłacić pieniądze z Polkadot?

Jeśli Twoja giełda nie ma fiat pary dla DOT, prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest wymiana DOT na BTC, a następnie wymiana BTC na dowolną walutę.

Alternatywnie, możliwe jest znalezienie kogoś do handlu DOT osobiście, jednak często może to zająć dużo czasu i może okazać się bardzo nieefektywne.

Czy monety Polkadot są legalne?

W zależności od kraju, używanie kryptowalut może wahać się od mocno ograniczonego do całkowicie otwartego.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
DateCenaWolumenKapitalizacja Rynkowa

A Custom Twitter Feed plugin is required to make this section working!

Loading facebook comment(s)
Top 10 Kryptowaluty (USD,EUR,PLN)
bitcoin Bitcoin
zł111,228.72
ethereum Ethereum
zł8,069.87
tether Tether
zł4.63
usd-coin USD Coin
zł4.64
binancecoin BNB
zł1,525.23
cardano Cardano
zł2.52
ripple XRP
zł1.76
binance-usd Binance USD
zł4.64
solana Solana
zł198.30
polkadot Polkadot
zł42.83
  • USD
  • EUR
  • PLN