bitcoin Bitcoin (BTC)

$22,704.00
-4.67% (24H)
Obserwuj
Kapitalizacja RynkowaWolumenPodaż Obiegowa
$437.95 B$37.82 B19.28 M BTC

Bitcoin Aktualna cena $22,704.00 z kapitalizacja rynkowa $437.95 B. Cena -4.67% ⬇ w ostatnich 24 godzinach.

Czym jest Bitcoin (BTC)?

Wynaleziony w 2008 roku i uruchomiony na początku 2009 roku Bitcoin wprowadził świat w pojęcie kryptowaluty. Bitcoin został wymyślony przez osobę posługującą się pseudonimem "Satoshi Nakamoto", ale wciąż nie jest jasne, czy to nazwisko reprezentuje jedną osobę, czy grupę ludzi.

Bitcoin to system peer-to-peer, który pozwala użytkownikom na przekazywanie wartości między sobą bez konieczności pośrednictwa zaufanej strony trzeciej. Konstrukcja protokołu Bitcoin zapobiega podwójnemu wydawaniu pieniędzy i arbitralnemu tworzeniu nowych monet.

Kluczowe cechy Bitcoin:

Pierwsza zdecentralizowana waluta cyfrowa
Wyjątkowo wysokie bezpieczeństwo dzięki proof-of-work i konstrukcji blockchain
W pełni przejrzysta historia transakcji i przewidywalny harmonogram dostaw

Transakcje Bitcoin są zapisywane w całkowicie przejrzystej publicznej księdze zwanej blockchain. Mniej więcej co 10 minut, transakcje Bitcoin są łączone w "blok" i dodawane do księgi. Bloki odnoszą się do siebie nawzajem - stąd pochodzi część "łańcuch" w blockchain.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci, Bitcoin używa algorytmu proof-of-work. Proces ułatwiania transakcji i tworzenia nowych monet jest określany jako "mining". Górnicy wykorzystują swoje komputery do rozwiązywania wymagających dużych zasobów problemów matematycznych - górnik, który pierwszy znajdzie prawidłowe rozwiązanie, ma przywilej dodania kolejnego bloku do łańcucha Bitcoina i otrzymuje za swój trud nagrodę w postaci BTC.

Jednakże nagroda otrzymywana przez górników jest zmniejszana o połowę mniej więcej co 4 lata w tak zwanych połowach Bitcoina. Maksymalna podaż Bitcoin jest ograniczona do 21 milionów monet. Ostatni Bitcoin zostanie wydobyty około roku 2140, według szacunków.

Każdy BTC może być podzielony na 100 milionów jednostek zwanych satoshis. Oznacza to, że nie trzeba kupować całego BTC, aby zainwestować w Bitcoin.

Jeden satoshi jest najmniejszym nominałem Bitcoina, który może istnieć. Satoshis są powszechnie nazywane "sats" przez fanów kryptowalut.

Im więcej mocy obliczeniowej jest używanej do wydobywania Bitcoin, tym bardziej solidna staje się sieć, ponieważ coraz trudniej jest pojedynczemu podmiotowi celowo promować nieważne transakcje lub zmienić układ historii księgi głównej.

Sieć Bitcoin jest bez zezwolenia, co oznacza, że każdy może stać się górnikiem i uczestniczyć w procesie konsensusu.

Bitcoin rozpoczął się jako niszowe zainteresowanie dla entuzjastów kryptografii i technologii, a ostatecznie eksplodował popularnością, z ceną BTC rosnącą do tysięcy dolarów.

Wraz ze wzrostem wartości i popularności Bitcoina, technologia, która umożliwia Bitcoin, zaczęła być wykorzystywana w wielu przypadkach użycia, co doprowadziło do pojawienia się aktywów kryptograficznych jako klasy aktywów - praktycznie każda kryptowaluta na rynku wykorzystuje niektóre z koncepcji wprowadzonych przez Bitcoina.

Co to jest Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowa waluta, która została pierwotnie zaproponowana przez pseudonim "Satoshi Nakamoto" w 2008 roku. Tożsamość Satoshi Nakamoto jest nadal nieznana, chociaż spekulacje na temat potencjalnych kandydatów na Satoshi Nakamoto są popularnym tematem w społeczności kryptowalutowej.

Jego pierwsza implementacja miała miejsce na początku 2009 roku jako oprogramowanie open-source. Sieć Bitcoin jest utrzymywana w sposób zdecentralizowany, bez centralnego organu posiadającego uprawnienia do cenzurowania lub cofania transakcji. Sieć Bitcoin jest dostępna 24/7, a BTC może być wysyłany globalnie bez żadnych ograniczeń.

W przeciwieństwie do lokalnych walut, Bitcoin jest całkowicie cyfrowy. Salda użytkowników są przechowywane na publicznej księdze, która jest w pełni przejrzysta i dostępna dla wszystkich. Podobnie, każdy może obsługiwać węzeł Bitcoin lub funkcjonować jako górnik Bitcoin, pod warunkiem, że posiada niezbędną wiedzę i zasoby. Bitcoin zainspirował wprowadzenie innych cyfrowych walut, które są wspólnie określane jako altcoins.

Jak działa Bitcoin?

Sieć Bitcoin jest utrzymywana przez sieć węzłów, które komunikują się ze sobą, aby dojść do konsensusu dotyczącego aktualnego stanu księgi głównej. Księga Bitcoin składa się z "bloków", które zawierają informacje o transakcjach Bitcoin. Nowy blok jest dodawany do księgi głównej mniej więcej co 10 minut. Każdy blok jest połączony z poprzednim blokiem za pomocą kryptograficznego skrótu, dlatego rodzaj księgi używanej przez Bitcoin jest określany jako "blockchain".

Ponieważ Bitcoin jest zdecentralizowaną siecią, musi być sposób, aby wybrać, który węzeł dostaje się do dodania nowego bloku do Bitcoin blockchain. W Bitcoin, to decyduje się poprzez "wydobycie". Górnicy Bitcoin skonfigurować swój sprzęt do rozwiązywania problemów matematycznych wymagających dużych zasobów, a kto dostaje prawo rozwiązanie pierwszy dostaje dodać następny blok do blockchain. W zamian górnik otrzymuje "nagrodę za blok" w postaci monet BTC.

Jak wykorzystywany jest Bitcoin?

Aby korzystać z Bitcoin, musisz najpierw zainstalować portfel Bitcoin na telefonie komórkowym lub komputerze. Portfel jest kawałkiem oprogramowania, który zarządza kluczami prywatnymi Bitcoin i pozwala wysyłać i odbierać Bitcoin. Po skonfigurowaniu portfela Bitcoin, będziesz miał swój własny adres Bitcoin, który możesz udostępnić swoim znajomym i innym, z którymi chcesz dokonywać transakcji. Możesz mieć tak wiele adresów Bitcoin, jak chcesz.

Kiedy masz już trochę BTC, możesz handlować nim na giełdzie kryptowalut, wysłać go do swoich przyjaciół lub użyć go do zakupu towarów w sklepach, które akceptują Bitcoin. Alternatywnie, możesz po prostu trzymać go przez długi okres czasu i mieć nadzieję, że stanie się on bardziej

Dlaczego Bitcoiny są cenne?

Podobnie jak w przypadku każdego innego zbywalnego aktywa, cena Bitcoin jest oparta na podaży i popycie. Dynamika ta może być czasami nieprzewidywalna i niemożliwe jest wymienienie wszystkich czynników, które przyczyniają się do ruchów cenowych Bitcoin.

Możemy jednak wymienić kilka właściwości Bitcoin, które prowadzą ludzi do przypisania wartości do BTC. Bitcoin może być przesyłany na całym świecie w trybie 24/7 i nie jest kontrolowany przez żadnych pośredników. Transakcje nie mogą być cenzurowane, a sieć jest bardzo bezpieczna dzięki ogromnej ilości mocy obliczeniowej, która ją wspiera.

Wiele osób, które inwestują w Bitcoin docenia również fakt, że Bitcoin ma ograniczoną podaż 21 milionów monet i przewidywalną politykę monetarną. Nowe monety BTC nie mogą być tworzone dowolnie - wiemy dokładnie, ile BTC będzie w obiegu w dowolnym momencie w przyszłości.

Te właściwości sprawiają, że Bitcoin jest realnym kandydatem do przechowywania wartości aktywów, które służą podobnemu celowi jak złoto. Inwestorzy czasami odnoszą się do Bitcoin jako waluty deflacyjnej, aby podkreślić różnice między BTC a walutami fiat.

Jak mogę uzuskać Bitcoina?

Możesz uzyskać Bitcoin, otrzymując go jako płatność za swoje towary lub usługi lub kupując BTC z giełdy kryptowalutowej przy użyciu lokalnej waluty, takiej jak dolar amerykański lub euro. Oczywiście, możesz również kupić Bitcoin osobiście, jeśli znasz kogoś, kto posiada BTC lub jeśli znajdziesz sprzedawcę na rynku Bitcoin peer-to-peer.

Można również zarobić Bitcoin poprzez wydobycie, ale to nie jest realistyczna opcja dla większości ludzi. Ponieważ rynek wydobywczy Bitcoin jest tak konkurencyjny w dzisiejszych czasach, potrzebujesz znacznej inwestycji z góry w specjalistyczny sprzęt do wydobywania Bitcoin, aby móc wydobywać BTC z zyskiem.

Czy Bitcoin jest dobrą inwestycją?

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich innych kryptowalut, Bitcoin jest uważany za inwestycję wysokiego ryzyka i wykazuje znaczną zmienność cen. Nie ma gwarancji, że Bitcoin może utrzymać swoją trajektorię wzrostową, mimo że cena BTC wykazuje silny pozytywny trend od momentu jej powstania.

Jeśli jesteś w stanie zaakceptować ryzyko, Bitcoin może być bardzo dobrą inwestycją. Ze względu na jego ograniczoną podaż, niektórzy inwestorzy uważają Bitcoin za magazyn wartości lub cyfrową formę złota. Ponieważ Bitcoin ma przewidywalną politykę monetarną, Bitcoin może być również traktowany jako zabezpieczenie przed dewaluacją walut fiat.

Bitcoin jest nie tylko jednym z najlepiej radzących sobie aktywów w ciągu ostatnich 5 lat, ale obecnie jest również traktowany bardziej poważnie przez tradycyjnych inwestorów. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnącej liczbie inwestorów instytucjonalnych, którzy wchodzą na rynek Bitcoin.

Warto jednak pamiętać, że Bitcoin istnieje dopiero od nieco ponad dekady i pozostaje wysoce spekulacyjnym aktywem. Jak w przypadku każdej innej inwestycji, nigdy nie inwestuj więcej pieniędzy niż jesteś gotów stracić.

Ile kosztuje 1 Bitcoin?

Na dzień 10 października 2021, to będzie kosztować 219,843.23 PLN, aby kupić 1 Bitcoin. Należy pamiętać, że nie trzeba kupić jeden cały Bitcoin - każdy BTC jest podzielny na 100 milionów jednostek, które są nazywane satoshis. Oznacza to, że możesz zainwestować tak mało, jak chcesz.

Czy można zarabiać pieniądze na Bitcoinie?

Najprostszym sposobem na zarabianie pieniędzy z Bitcoin jest handel - kupowanie BTC i sprzedawanie go później po wyższej cenie. Oczywiście, jest to łatwiej powiedzieć niż zrobić.

Możesz również zarobić Bitcoin poprzez wydobywanie go lub znalezienie platform online, które wymieniają mikro prace, takie jak oglądanie filmów i retweetowanie postów. Niektóre inne sposoby zarabiania BTC obejmują pisanie o Bitcoin na różnych stronach informacyjnych o kryptowalutach, angażowanie się w "strony internetowe pay-to-click".

Czy jest to dobry czas na zakup Bitcoin?

To będzie zależało od aktualnych warunków rynkowych Bitcoin. Jednym z czynników, które można rozważyć przed podjęciem decyzji o zakupie Bitcoin lub nie, są wskaźniki techniczne. Możesz znaleźć najczęściej używane wskaźniki techniczne na naszej stronie przewidywania ceny Bitcoin.

Jak dużo powinienem zainwestować w Bitcoin?

Przed zainwestowaniem jakiejkolwiek kwoty w Bitcoin, musisz rozważyć, ile możesz zaakceptować jako utratę w przypadku, gdy Twoja inwestycja nie okaże się pójść zgodnie z oczekiwaniami.

 


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
DateCenaWolumenKapitalizacja Rynkowa
Loading facebook comment(s)
Top 10 Kryptowaluty (USD,EUR,PLN)
bitcoin Bitcoin
zł98,541.67
ethereum Ethereum
zł6,746.09
tether Tether
zł4.34
usd-coin USD Coin
zł4.34
binancecoin BNB
zł1,324.13
ripple XRP
zł1.71
binance-usd Binance USD
zł4.33
cardano Cardano
zł1.61
dogecoin Dogecoin
zł0.377
matic-network Polygon
zł4.69
  • USD
  • EUR
  • PLN