ripple XRP (XRP)

$0.3874
-0.20% (24H)
Obserwuj
Kapitalizacja RynkowaWolumenPodaż Obiegowa
$19.45 B$968.52 M50.26 B XRP

XRP Aktualna cena $0.3874 z kapitalizacja rynkowa $19.45 B. Cena -0.20% ⬇ w ostatnich 24 godzinach.

Czym jest XRP

XRP to kryptowaluta, która została uruchomiona w 2012 roku przez Chrisa Larsena, Jeda McCaleba i Arthura Britto. Maksymalna podaż XRP wynosi 100 miliardów monet, które zostały stworzone w momencie uruchomienia (nie ma możliwości wyprodukowania dodatkowych XRP). 80% całkowitej podaży XRP zostało przekazane firmie fintechowej Opencoin, firmie, która została później przemianowana na Ripple w 2015 roku. Ripple nadal posiada ponad połowę całkowitej podaży XRP, chociaż duża część zasobów XRP firmy jest zamknięta w depozycie i można uzyskać do niej dostęp tylko okresowo.

Kluczowe cechy XRP:

Stworzona w 2012 roku z maksymalną podażą 100 miliardów monet
Nie wykorzystuje proof-of-work ani proof-of-stake, ale unikalny protokół konsensusu
Oferuje bardzo szybkie i tanie transakcje

XRP jest kryptowalutą natywną dla blockchaina zwanego XRP Ledger. XRP Ledger jest dość wyjątkowa wśród kryptowalut, ponieważ nie wykorzystuje ani proof-of-work, ani proof-of-stake do osiągnięcia konsensusu na temat stanu księgi. Zamiast tego używa protokołu konsensusu XRP Ledger Consensus Protocol, którego celem jest zapewnienie solidnej i zdecentralizowanej sieci, która może przetwarzać transakcje szybko i sprawnie. Każdy operator węzła XRP Ledger może wybrać węzły, które uważa za godne zaufania.

Ze względu na swoją szybkość i niski koszt, XRP może być używany tak jak każda inna kryptowaluta do przenoszenia wartości z portfela do portfela. Jednak Ripple aktywnie naciska, aby XRP był używany w implementacjach na dużą skalę, szczególnie jeśli chodzi o transfery transgraniczne, gdzie XRP jest pozycjonowany jako aktywo, które może działać jako pomost w transakcjach, które obejmują różne waluty fiat. W tym celu Ripple stworzyło usługę o nazwie On-Demand Liquidity (ODL).

Inne potencjalne przypadki użycia XRP obejmują mikrotransakcje związane z treściami online (blogi, muzyka, wideo) oraz branżą gier.

Waluty inne niż XRP mogą być emitowane na XRP Ledger, a protokół posiada również wbudowaną funkcję zdecentralizowanej wymiany, która pozwala użytkownikom tworzyć zlecenia kupna i sprzedaży różnych emitowanych walut on-chain.

XRP co to jest?

XRP to natywna waluta cyfrowa księgi głównej XRP, platformy blockchain zaprojektowanej w celu ułatwienia skalowalności i wydajnych transakcji. XRP został stworzony z myślą o uproszczeniu transakcji aktywów za pomocą technologii blockchain.

Założona w 2012 roku firma Ripple Labs (pierwotnie nazywana Opencoin) stworzyła księgę XRP z wielkimi planami wprowadzenia korzyści technologii blockchain do instytucji finansowych. Uzyskali BitLicense w 2016 roku, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją wiarygodność jako partnera instytucji finansowych.

Chociaż XRP wywarł duży wpływ na rynek kryptowalut, moneta jest nieco kontrowersyjna ze względu na dużą rolę, jaką Ripple Labs odgrywa w ekosystemie XRP. Firma ta jest właścicielem większości monet XRP i regularnie sprzedaje swoje udziały - należy jednak zauważyć, że Ripple drastycznie ograniczyło sprzedaż XRP począwszy od 2020 roku.

Niezależnie od tego, co szersza społeczność kryptowalutowa sądzi o XRP, od bardzo dawna znajduje się on w czołówce aktywów kryptowalutowych, a Ripple zyskuje wsparcie coraz większej liczby firm i instytucji.

Jak działa XRP?

XRP wykorzystuje specjalny protokół konsensusu do prowadzenia księgi transakcji. Księga ta jest zarządzana przez zdecentralizowaną sieć węzłów walidujących, które muszą osiągnąć porozumienie co do stanu księgi, aby uznać każdą transakcję za ważną. Każdy użytkownik może wybrać, którzy walidatorzy zarządzają jego transakcji poprzez wybór UNL (unique node list) do wykorzystania, co zapewnia wiele bezpieczeństwa do systemu.

Ripple Labs zaleca używanie domyślnego UNL zawierającego zestaw zaufanych walidatorów, ale każdy użytkownik może sam zdecydować, które walidatory będą w jego własnym UNL. Celem konsensusu jest, aby węzły stosowały ten sam zestaw transakcji do księgi głównej. Transakcje, które są potwierdzone przez znaczną większość (80% i więcej) węzłów są uważane za ważne.

Jak wykorzystuje się XRP?

XRP może być używana tak jak każda inna kryptowaluta - możesz dokonywać nią globalnych transakcji po niskich kosztach lub po prostu trzymać ją jako inwestycję.

Jednakże XRP posiada również pewne dodatkowe funkcje w RippleNet, sieci zaprojektowanej przez Ripple w celu zgromadzenia wszystkich instytucji finansowych pod jednym dachem, tworząc bezproblemowy i globalny system płatności.

Posłużmy się przykładem. Obywatel Norwegii chce wysłać dużą sumę pieniędzy do swoich krewnych w RPA. Norwegia używa korony, podczas gdy RPA używa randa, a te dwie waluty rzadko występują w jednej parze walutowej. Zazwyczaj trzeba użyć EUR lub USD jako pośrednika, co jest kosztownym procesem. Dodatkowo, trzeba zapłacić opłatę za usługę transferu i ewentualnie poczekać kilka dni na przejście transakcji.

XRP może uczynić ten proces znacznie bardziej efektywnym. Chociaż tym razem muszą użyć XRP jako pośrednika, opłaty transakcyjne są znacznie tańsze, a transakcja dojdzie do skutku w ciągu kilku sekund. Co więcej, wymiana dużych kwot pieniędzy na XRP może okazać się znacznie tańsza w porównaniu do USD czy EUR.

Dlaczego monety XRP są tak cenne?

Wartość XRP jest związana z popytem i podażą. Jest ona również ściśle powiązana z popularnością sieci, ponieważ większa liczba użytkowników powoduje większy popyt na XRP. Ripple Labs tworzy również oprogramowanie, które może potencjalnie uczynić XRP użytecznym dla instytucji finansowych, a ta dynamika również odgrywa rolę na rynkach XRP.

Jak mogę zdobyć XRP?

Większość popularnych giełd kryptowalutowych oferuje bezpośrednią parę handlową między XRP a USD lub innymi walutami krajowymi, ale XRP można również łatwo wymienić na BTC na praktycznie każdej giełdzie kryptowalutowej.

Czy XRP to dobra inwestycja?

Obecnie XRP jest jedną z bardziej popularnych kryptowalut i istnieje regularny popyt na tę monetę. Jednak przy inwestowaniu w kryptowaluty należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Inwestowanie we właściwym momencie może mieć duże znaczenie, dlatego bycie w kontakcie ze wszystkimi najnowszymi wydarzeniami może być niezwykle ważne.

Jaką kwotę powinienem zainwestować w XRP?

Rynek kryptowalut to środowisko wysokiego ryzyka, więc rozważ rozpoczęcie od mniejszych stawek, jeśli zdecydujesz się na inwestycję w kryptowaluty. Nigdy nie inwestuj więcej niż jesteś skłonny stracić.

Ile kosztuje zakup 1 XRP?

Na dzień 11 października 2021 roku, cena 1 XRP wynosi 4.445PLN.

Czy to dobry czas na zakup XRP?

To zależy wyłącznie od dostępnych możliwości rynkowych. W tej chwili XRP jest byczy, a odpowiednie wskaźniki techniczne można znaleźć na naszej stronie przewidywania ceny XRP.

Jak można spieniężyć XRP?

Wymiana XRP na USD, EUR lub inne lokalne waluty jest możliwa na wielu giełdach kryptowalutowych. Inną opcją jest wymiana XRP na BTC, które można następnie łatwiej spieniężyć na walutę fiat.

Czy XRP jest bezpieczny?

Kod kryjący się za tą technologią jest otwarty, co przynosi wiele korzyści technologicznych.

Sieć działa w oparciu o protokół konsensusu, a osoby zatwierdzające są wybierane przez użytkowników sieci. Pozwala to na wybór uczciwych walidatorów, dodatkowo motywując do dobrego zachowania. Walidator, który zachowuje się niewłaściwie, może szybko stracić popularność, a co za tym idzie, stracić znaczenie w sieci.

Jak dotąd, XRP Ledger działa od ponad 7 lat bez większych problemów z bezpieczeństwem.

Czy monety XRP są legalne?

Wiele krajów przyjęło kryptowaluty do swoich systemów prawnych, traktując te aktywa jako własność. W zależności od kraju, wykorzystanie kryptowalut może wahać się od poważnie ograniczonego do całkowicie otwartego. Możesz sprawdzić legalność kryptowalut według kraju lub terytorium tutaj.

Ile monet XRP pozostało w obiegu?

Obecnie, krążąca podaż XRP wynosi . Z każdą transakcją na XRP Ledger, bardzo mała ilość XRP jest trwale spalana. Dlatego właśnie obecna podaż obiegowa jest mniejsza niż początkowa (i maksymalna) podaż XRP wynosząca 100 miliardów monet.

Co sprawia, że XRP jest wyjątkowa?

Jednym z bardziej unikalnych aspektów XRP jest fakt, że projekt jest aktywnie wspierany i finansowany przez Ripple, duży startup fintech o wartości znacznie powyżej 1 miliarda dolarów.

Z pomocą XRP, Ripple dąży do uczynienia transakcji bankowych bardziej wydajnymi i przejrzystymi, a produkty firmy zasilane XRP są obecnie wykorzystywane przez kilka firm. Ma to potencjał, aby uczynić XRP liderem na rynku kryptowalut, ponieważ jest on wypychany do użytku komercyjnego.

Innym powodem, dla którego XRP jest wyjątkowy, jest to, że oferuje niezwykle szybkie i tanie transakcje - zazwyczaj transakcje rozliczają się w czasie krótszym niż 5 sekund, a wymagana opłata jest prawie nieistotna.

Niektórzy krytycy twierdzą jednak, że XRP nie jest prawdziwą zdecentralizowaną kryptowalutą i twierdzą, że to jest powód, dla którego XRP jest w stanie oferować transakcje z tak dużą prędkością i niskim kosztem.

Czy moje informacje są prywatne podczas korzystania z XRP?

Podobnie jak Bitcoin, księga XRP jest w pełni transparentna, co pozwala każdemu zobaczyć adresy i kwoty zaangażowane w każdą transakcję XRP. Może to potencjalnie stanowić zagrożenie dla prywatności, ponieważ dokładna analiza transakcji może potencjalnie naruszyć Twoją prywatność finansową. Transakcje XRP Ledger można obejrzeć na eksploratorze bloków XRP Scan.

Czy opłaty za transakcje XRP są wysokie?

Nie. Opłaty za transakcje XRP są niezwykle niskie, a minimalna opłata wynosi zaledwie 0,00001$. Jedynym powodem, dla którego transakcje XRP nie są darmowe, jest zapobieganie atakom DDoS.


Loading Data
Please wait, we are loading chart data
DateCenaWolumenKapitalizacja Rynkowa
Loading facebook comment(s)
Top 10 Kryptowaluty (USD,EUR,PLN)
bitcoin Bitcoin
zł75,252.83
ethereum Ethereum
zł5,498.66
tether Tether
zł4.47
binancecoin BNB
zł1,268.39
usd-coin USD Coin
zł4.48
binance-usd Binance USD
zł4.47
ripple XRP
zł1.73
dogecoin Dogecoin
zł0.431
cardano Cardano
zł1.38
matic-network Polygon
zł3.99
  • USD
  • EUR
  • PLN