
Yield farming kryptowalut to jeden z wielu sposobów zarabiania na odsetkach z nieaktywnych zasobów kryptowalut. Główna koncepcja polega na tym, że pożyczając swoje cyfrowe aktywa do puli płynności, otrzymasz atrakcyjną stopę zwrotu od swoich środków.
W tym przewodniku dokonujemy przeglądu najlepszych platform kryptowalutowych do yield farmingu na rok 2022 pod względem stóp procentowych, bezpieczeństwa, warunków blokady, obsługiwanych tokenów i nie tylko.
Przegląd najlepszych platform kryptowalut do Yield Farmingu
Przeanalizowaliśmy najlepsze platformy kryptowalutowe yield farming na rok 2022 i stwierdziliśmy, że najlepsi dostawcy na rynku oferują dobrą równowagę między bezpieczeństwem, atrakcyjnymi zyskami i rozsądnymi warunkami blokady.
Uwzględniliśmy również czynniki związane z przyjaznością dla użytkownika, obsługą klienta i obsługiwanymi tokenami.
1. Aqru – najlepsza platforma Yield Farming na rok 2022
Jeśli szukasz najlepszego sposobu na zarabianie odsetek od swoich nieaktywnych kryptowalut, stwierdziliśmy, że Aqru wyróżnia się na tym rynku. Otwierając konto u tego dostawcy, będziesz miał możliwość zarabiania do 7% odsetek od kryptowalut, które kupujesz, trzymasz lub przelewasz.
Co więcej, w przeciwieństwie do większości stron zajmujących się yield farmingiem kryptowalut, Aqru pozwala Ci zarobić wspomniany wcześniej wysoki zysk bez konieczności blokowania swoich tokenów na minimalny okres czasu.
Wręcz przeciwnie, Aqru oferuje elastyczne konta, dzięki czemu możesz zażądać wypłaty w dowolnym momencie. Oprócz Bitcoina i Ethereum, konta kryptowalutowe Aqru obsługują również UDSC i USDC Maple. Podczas gdy na USDC możesz zarobić ponad 3% bez okresu blokady, USDC Maple oferuje roczną stopę procentową w wysokości ponad 7% z 90-dniowym okresem blokady.
Aqru jest w stanie zaoferować tak atrakcyjne stopy zwrotu, ponieważ udziela pożyczek kryptowalutowych zarówno detalicznym, jak i instytucjonalnym pożyczkobiorcom, korzystając z Twoich zdeponowanych środków.
Kolejną rzeczą, która podoba nam się w Aqru, jest to, że platforma obsługuje depozyty w walucie fiat. Oznacza to, że możesz zacząć zarabiać na kryptowalutach, nawet jeśli nie masz obecnie żadnych tokenów cyfrowych. Co więcej, Aqru oferuje mobilną aplikację kryptowalutową na telefony z systemem Android i iOS, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do swojego konta w dowolnym momencie.
Co nam się podoba w Aqru:
✔ Atrakcyjne oprocentowanie ponad 7% na USDC Maple
✔ Pewne oprocentowanie Bitcoin i Ethereum
✔ Brak okresu lock-up (z wyjątkiem produktu USDC Maple)
✔ Świetna reputacja
2. eToro – Regulowana platforma oferująca narzędzia do inwestowania w kryptowaluty
Jeśli Twoim głównym priorytetem podczas poszukiwania najlepszych stron do yield farmingu jest bezpieczeństwo, nie szukaj dalej niż eToro. Chociaż platforma ta – regulowana przez SEC, ASIC, FCA i CySEC – nie oferuje konwencjonalnych usług yield farming jako takich, eToro pozwala na zarabianie pasywnych odsetek.
Jest to możliwe dzięki automatycznemu narzędziu do ustalania stawek, które generuje dochód tak długo, jak długo tokeny znajdują się na Twoim koncie eToro.
Na chwilę obecną eToro oferuje usługi stakowania kryptowalut Cardano, Ethereum i Tron. Nie ma wymogu blokowania swoich tokenów na minimalną liczbę dni, ponieważ wszystkie narzędzia oprocentowane eToro są oferowane na elastycznych zasadach.
Odpowiada to osobom, które mogą potrzebować dostępu do swoich aktywów kryptowalutowych w krótkim czasie. Oprócz silnego statusu regulacyjnego i narzędzi bezpieczeństwa klasy instytucjonalnej, lubimy eToro również za jego tanie usługi brokerskie i giełdowe.
Na przykład, eToro umożliwia zakup kryptowalut na zasadzie spread-only, już od 10 USD. Co więcej, nie ma żadnych opłat za wpłatę środków w dolarach amerykańskich, ani za przechowywanie tokenów w portfelu kryptowalutowym eToro.
eToro jest również popularną opcją dla użytkowników urządzeń mobilnych, ponieważ aplikacja portfela kryptowalutowego dostawcy pozwala na wymianę tokenów na ponad 500 parach. I wreszcie, eToro oferuje usługę copy trading, która pozwala Ci handlować kryptowalutami w sposób w 100% pasywny.
Co nam się podoba w eToro:
✔ Regulowany przez SEC, ASIC, FCA i CySEC
✔ Automatycznie zarabiaj odsetki od obsługiwanych tokenów
✔ Wycofaj swoje tokeny w dowolnym momencie
✔ Obsługuje również zakupy kryptowalut w systemie spread-only i narzędzia do handlu copy trading
3. Crypto.com – Świetna platforma do zarabiania wysokiego oprocentowania na stablecoinach
Jeśli szukasz możliwości uzyskania najwyższego możliwego oprocentowania na kryptowalutach – bez obawy o niestabilne skoki cen, rozważ Crypto.com. Ten najwyżej oceniany dostawca umożliwia uzyskanie APY w wysokości do 14% przy wpłacaniu na swoje konto stablecoinów, takich jak Tether i USDC. Istnieją jednak pewne czynniki, które decydują o dokładnej wysokości APY, jaką otrzymasz.
Na przykład, aby uzyskać pełne 14% APR dla Tether, musisz zablokować swoje tokeny na trzy miesiące. Wymagana jest również stawka nie mniejsza niż 40 000 tokenów CRO. Z drugiej strony, jeśli wpłacisz Tether bez stakowania jakichkolwiek tokenów CRO i na zasadzie elastycznej wypłaty, wówczas oprocentowanie spada do 6%. W związku z tym Crypto.com oferuje różne stopy zwrotu, aby spełnić różne wymagania.
W związku z tym Crypto.com oferuje ponad 250 walut cyfrowych, które przynoszą zyski – większość z nich nie należy do kategorii stablecoin. Dotyczy to wszystkich kryptowalut, od Bitcoina, Ethereum i Litecoina po Solanę, Shiba Inu i Decentraland.
Ponownie, wysokość oprocentowania, jaką możesz zarobić, będzie zależeć od okresu blokady oraz od tego, czy chcesz postawić tokeny CRO. Niemniej jednak, Crypto.com oferuje również popularną aplikację mobilną, która umożliwia dostęp do konta bez względu na to, gdzie się znajdujesz.
Co nam się podoba w Crypto.com:
✔ Obsługuje ponad 250 kryptowalut
✔ Atrakcyjne oprocentowanie
✔ Zwiększaj oprocentowanie poprzez stakowanie tokenów CRO
✔ Zaufana przez ponad 50mil użytkowników platforma
4. BlockFi – popularna platforma Yield Farmingu z Bitcoinów
BlockFi, jedna z najlepszych platform kryptowalutowych, oferuje szereg usług związanych z inwestycjami w kryptowaluty. Jeśli chodzi o zarabianie odsetek, platforma oferuje rozsądne odsetki zarówno na stablecoinach, jak i tradycyjnych kryptowalutach.
Jeśli chodzi o te pierwsze, możesz zarobić oprocentowanie w wysokości do 9,25%, gdy wpłacisz Tether na swoje konto BlockFi. Ta stopa procentowa jest wypłacana do pierwszych 20 000 USDT zdeponowanych na koncie i bez okresu blokady.
Jeśli szukasz zysku z inwestycji w Bitcoin, najwyższa oferowana stopa wynosi 4,5%. Ta stawka jest wypłacana do pierwszego zdeponowanego 0,10 BTC. Po tym czasie stawka spada do 1%.
Ethereum jest nieco bardziej konkurencyjne na poziomie 5%, aczkolwiek jest ono wypłacane tylko do wysokości pierwszych 1,5% ETH. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, BlockFi przechowuje znaczną część cyfrowych środków klientów w chłodni. Co więcej, tokeny cyfrowe są przechowywane na wiodących giełdach stron trzecich – takich jak Gemini.
BlockFi posiada również polisę ubezpieczeniową, która zabezpiecza przed potencjalnym zagrożeniem związanym ze zdalnym włamaniem. Oprócz usług związanych z dochodami z kryptowalut, BlockFi oferuje również tradycyjne konta handlowe.
Dzięki temu możesz kupować i sprzedawać waluty cyfrowe po konkurencyjnych opłatach. W związku z tym, po zakupie aktywów kryptowalutowych na platformie BlockFi, możesz od razu zacząć generować zyski. BlockFi jest również znany z najwyższej klasy obsługi klienta, która obejmuje wsparcie telefoniczne.
Co nam się podoba w BlockFi:
✔ Specjalistyczny serwis do zarabiania na kryptowalutach
✔ Duża liczba obsługiwanych tokenów
✔ Brak okresów blokady
✔ Najwyższe oprocentowanie stablecoinów
5. Coinbase – Najwyżej oceniana platforma Yield Farming dla początkujących
Coinbase jest jedną z największych na świecie giełd kryptowalutowych pod względem liczby kont użytkowników – platforma obsługuje obecnie dziesiątki milionów traderów. Można tu łatwo kupić kryptowaluty za pomocą karty debetowej lub kredytowej, a sama platforma handlowa Coinbase jest idealna dla początkujących.
Kiedy już masz kryptowaluty na swoim koncie Coinbase, masz okazję zacząć zarabiać na odsetkach.
Jest to oferowane za pomocą automatycznego narzędzia do stakowania, które nie ma okresu blokady. Ponieważ Coinbase dopiero niedawno wkroczyła yield farming kryptowalut, na chwilę obecną platforma obsługuje tylko sześć tokenów.
Należą do nich Cosmos (5%), Tezos (4,63%), Ethereum (4,5%) i Algorand (4%). Do stabilnych monet należą Dai (2%) i USDC (0,15%). Chociaż Coinbase jest idealna dla początkujących, oferowane oprocentowanie są znacznie mniej konkurencyjne w porównaniu z innymi platformami.
Z drugiej strony, Coinbase oferuje jedne z najlepszych protokołów bezpieczeństwa w tej przestrzeni, które obejmują zimne przechowywanie, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i wybielanie adresów IP/urządzeń.
Co więcej, Coinbase jest nie tylko podmiotem regulowanym w USA, ale firma handluje teraz na giełdzie NASDAQ. Coinbase jest również dobrą opcją, jeśli chcesz stworzyć zdywersyfikowane portfolio kryptowalut, ponieważ platforma obsługuje ponad 50 tokenów cyfrowych.
Co nam się podoba w Coinbase:
✔ Podmiot regulowany w USA
✔ Brak kar przy wypłatach
✔ Wpłata środków w kryptowalutach lub fiatach
✔ Idealna dla początkujących
Co to jest Yield Farming?
Yield farming kryptowalut , znane także jako wydobywanie płynności polega na stkowaniu lub pożyczaniu posiadanych kryptowalut w celu generowania pasywnych zwrotów i uzyskiwania nagród. Zdecentralizowane finanse, lub w skrócie DeFi, zyskały ostatnio na popularności dzięki takim właśnie funkcjom, jak wydobywanie płynności.
Jak działa yield farming kryptowalut?
W swojej najbardziej podstawowej formie, gdy korzystasz z kryptowalut yield farming, robisz to w celu uzyskania odsetek od swoich kryptowalut.
Pod wieloma względami jest to podobne do wpłacania pieniędzy na tradycyjne konto oszczędnościowe, które oferuje roczną stopę zwrotu (APY) z Twoich środków.
Nie popełnij jednak błędu – koncepcja yield farming kryptowalut jest nie tylko o wiele bardziej złożona niż w przypadku tradycyjnego konta oszczędnościowego – ale również ryzyko jest o wiele większe. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej nasz przewodnik yield farmingu.
W związku z tym w poniższych sekcjach wyjaśnimy podstawy działania yield farming, abyś dobrze zrozumiał, jak działa ten niszowy sektor.
Yield Farming – podstawy
Na początku swojej podróży yield farmingu, będziesz musiał wpłacić środki na wybraną platformę. Z kolei tokeny cyfrowe zostaną następnie zdeponowane u dostawcy puli płynności, za pośrednictwem smart kontraktu.
W związku z tym, yield farming nie wymaga pośrednika w celu generowania dochodu, ponieważ smart kontrakt działa w sposób zdecentralizowany.
Pula płynności, w której deponowane są środki kryptowalutowe, umożliwia pożyczanie kapitału. Może to służyć do celów spekulacyjnych lub w wielu przypadkach – jako sposób na uzyskanie dostępu do płynności.
W końcu nowo wprowadzone tokeny cyfrowe często wymagają dodatkowego poziomu płynności, aby kupujący i sprzedający dany projekt mieli dostęp do płynnych warunków rynkowych.
APYs – czyli oprocentowanie w skali roku
Jeśli chodzi o to, ile możesz zarobić, stosując yield farming, zależy to od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiedni token cyfrowy, dla którego Twoje fundusze zapewniają płynność.
Na przykład, jeśli smart kontrakt zapewnia płynność dla nowo wprowadzonej kryptowaluty, która ma małą kapitalizację rynkową, wówczas prawdopodobnie oferowane będą bardzo atrakcyjne stopy zwrotu APY.
W rzeczywistości nie jest niczym niezwykłym, że takie tokeny oferują trzycyfrowe stopy zwrotu.
Z drugiej strony, jeśli wpłacasz środki do puli kryptowalutowej, która zapewnia płynność dla projektu o ugruntowanej pozycji i dużej kapitalizacji, spodziewaj się, że APY będą znacznie niższe.
Jest to klasyczny przykład zależności między ryzykiem a zyskiem, ponieważ im wyższa stopa zwrotu APY, tym większej zmienności cen należy się spodziewać. Więcej na ten temat później.
Pary handlowe yield farming
Kolejną ważną rzeczą, którą należy wiedzieć o kryptowalutach yield farming jest to, że każda pula płynności występuje jako para handlowa.
Jako podstawowy przykład, powiedzmy, że smart kontrakt deponuje środki do puli BTC/ETH.
W ten sposób zapewniasz płynność zarówno dla Bitcoina, jak i Ethereum, co z kolei gwarantuje, że na tej parze handlowej dostępny jest wystarczający poziom kapitału.
W tym przykładzie, płynność jest prawdopodobnie dostarczana na giełdę, która oferuje rynek handlu na BTC/ETH.
Mając to na uwadze, kiedy angażujesz się w yield farming, musisz brać pod uwagę poziomy zmienności dla obu kryptowalut w danej parze.
Różnorodność dochodów z yield farmingu
Kiedy wpłacasz pieniądze na tradycyjne konto oszczędnościowe, odsetki wypłacane są w odpowiedniej walucie. Na przykład, wpłata 1000 USD na konto oszczędnościowe większości banków przy stopie zwrotu APY wynoszącej 1% przyniosłaby 10 USD odsetek rocznie.
Jednak w przypadku kryptowalut yield farming istnieje kilka wyraźnych czynników, które należy wziąć pod uwagę.
✔ Po pierwsze i najważniejsze, Twoje płatności odsetkowe będą dystrybuowane w kryptowalutach , a nie w pieniądzu fiat.
✔ Po drugie, mogą występować i będą występować różnice w aktywach cyfrowych, w które wypłacane są odsetki.
✔ Co istotne, będzie to w dużej mierze zależało od platformy yield farming, z której zdecydujesz się korzystać.
✔ Na przykład, jeśli platforma yield farming specjalizuje się w aktywach cyfrowych działających na Binance Smart Chain, wówczas Twoje nagrody mogą być wypłacane w BNB.
✔ Z drugiej strony, serwis yield farmingowy może wypłacać nagrody w swoim własnym tokenie.
W związku z tym, jest to coś, co należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwania najlepszej platformy yield farming dla swoich wymogów.
Okres blokady
W niniejszym przewodniku kilkakrotnie wspominaliśmy o okresach blokady. W skrócie, okres ten odnosi się do czasu, na jaki musisz zablokować swoje tokeny, aby móc dokonać wypłaty.
✔ Na przykład Crypto.com oferuje do 14% rocznie na stablecoinach, jeśli zablokujesz swoje tokeny na co najmniej trzy miesiące (obowiązują również wymagania dotyczące stawek CRO).
✔ Oznacza to, że – podobnie jak w przypadku tradycyjnych obligacji – nie otrzymasz zwrotu zainwestowanego kapitału do czasu zakończenia okresu blokady.
✔ Istnieją jednak również platformy takie jak Aqru, które specjalizują się wyłącznie w kontach elastycznych.
✔ Oznacza to, że nie będziesz musiał blokować swoich tokenów na minimalną liczbę dni lub tygodni. W związku z tym możesz wycofać swoje kryptowaluty z platformy w dowolnym momencie.
Warunki blokady określone przez wybraną platformę yield farming są istotnym czynnikiem, który należy rozważyć przed zarejestrowaniem się.
W końcu, jeśli potrzebujesz dostępu do swoich aktywów cyfrowych, ale Twoje tokeny są zablokowane w smart kontrakcie – nie będziesz miał możliwości dokonania wypłaty, dopóki nie minie minimalny okres wykupu.
Częstotliwość dystrybucji
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, szukając najlepszej platformy yield farming, jest częstotliwość dystrybucji Twoich wypłat odsetek.
Na przykład, platformy takie jak Aqru wypłacają odsetki codziennie. Dzięki temu możesz ponownie wpłacić środki na oprocentowane konto, co z kolei pozwoli Ci skorzystać z efektu wzrostu składanego.
Z drugiej strony, niektóre platformy yield farming wypłacają odsetki po zakończeniu okresu lock-up. Oznacza to, że nie będziesz miał dostępu do żadnych środków – w tym nagród i początkowej inwestycji głównej – aż do zakończenia okresu blokady.
Czy Yield Farming kryptowalut jest opłacalny?
Nie ulega wątpliwości, że głównym celem angażowania się w yield farming jest zarabianie pieniędzy. Nasuwa się jednak pytanie – na ile opłacalne jest yield farming kryptowalut?
Nie ma jednoznacznej i szybkiej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ w grę wchodzi zbyt wiele zmiennych. Na przykład, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest konkretna stopa zwrotu APY, którą otrzymasz za wypożyczenie swoich kryptowalut do puli płynności.
W najbardziej podstawowej formie, jeśli pożyczysz kryptowaluty o wartości 2 000 USD przy APY w wysokości 10%, to za 12 miesięcy Twój portfel aktywów cyfrowych po roku będzie wart o 200 USD więcej.
W świecie kryptowalut nie jest to jednak takie proste, ponieważ nagrody wypłacane są w kryptowalutach, a nie w pieniądzu fiat.
W związku z tym należy wziąć pod uwagę, że wartość zainwestowanych i otrzymanych w formie odsetek kryptowalut będzie się zmieniać w zależności od sił rynkowych.
Aby wyjaśnić tę kwestię, przyjrzyjmy się uproszczonemu przykładowi:
✔ Załóżmy, że zdecydujesz się zainwestować w pulę Ethereum, która oferuje stopę zwrotu APY w wysokości 6% rocznie
✔ Inwestujesz w sumie 1 ETH, która w momencie wpłaty jest warta 3000 USD.
✔ 12 miesięcy później inwestycja w 1 ETH przyniosła 0,06 ETH w postaci odsetek, co oznacza, że łączne saldo wynosi 1,06 ETH.
✔ Przy cenie 3 000 USD w momencie dokonywania inwestycji 12 miesięcy wcześniej, saldo 1,06 ETH byłoby warte 3 180 USD.
✔ Ponieważ jednak Ethereum jest obecnie notowane po 4 000 USD za jeden token, saldo 1,06 ETH jest teraz warte 4 240 USD.
Jak widać na powyższym przykładzie, głównym celem kryptowalutowego yield farming jest nie tylko uzyskanie atrakcyjnej APY, ale także obserwowanie wzrostu wartości danego tokena na otwartym rynku.
Jeśli tak się stanie, zarobisz na dwóch frontach – na odsetkach i zyskach kapitałowych.
Jednakże, jak wyjaśnimy bardziej szczegółowo poniżej, jeśli wartość tokena spadnie podczas angażowania się w yield farming, Twoja inwestycja może być mniej warta w momencie wypłaty.
Jakie są najlepsze kryptowaluty do Yield Farmingu
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń co do liczby aktywów cyfrowych, które można wykorzystać do zarabiania odsetek za pomocą yield farming.
Dzieje się tak dlatego, że głównym założeniem yield farming jest zapewnienie określonej parze handlowej wystarczającego poziomu płynności.
A jeśli wziąć pod uwagę, że wszystkie pary handlowe kryptowalut wymagają płynności w celu zapewnienia optymalnych warunków rynkowych, oznacza to, że masz wiele opcji, jeśli chodzi o wybór tokena.
Należy jednak pamiętać, że konkretna pula płynności, do której trafiają Twoje tokeny, będzie miała duży wpływ na to, ile możesz zarobić.
Na przykład:
✔ Jeśli miałbyś zapewnić płynność dla głównej pary, takiej jak ETH/BTC lub BNB/ETH, wówczas oferowane APY będą nieco skromniejsze.
✔ Jednakże, jeśli dodasz środki do mniej płynnej puli, takiej jak AAVE/ETH, dostępne będą bardziej konkurencyjne stopy procentowe.
✔ Na drugim końcu spektrum, jeśli pula płynności dotyczy nowo wprowadzonego tokena cyfrowego o niewielkiej kapitalizacji rynkowej, możesz być w stanie uzyskać trzycyfrową stopę zwrotu APY.
Ponownie, kryptowaluta, którą zdecydujesz się yield farming powinna zależeć od Twojej tolerancji na ryzyko. Dobrym sposobem na złagodzenie długoterminowego ryzyka związanego z yield farmingu z kryptowalut jest rozłożenie inwestycji na różne pary.
Czy Yield Farming jest opodatkowany?
Zapewne wiesz, że wiele krajów opodatkowuje zyski z kryptowalut w formie zysków kapitałowych. Innymi słowy, jeśli kupisz Ethereum o wartości 1000 dolarów i wypłacisz je za 1500 dolarów – wówczas 500 dolarów z tej kwoty może podlegać opodatkowaniu.
Możesz jednak być również zobowiązany do zapłacenia podatku od wszelkich zysków uzyskanych dzięki narzędziom przynoszącym zyski, takim jak yield farming. W zależności od kraju zamieszkania, zyski te mogą być opodatkowane w taki sam sposób, jak dochody z kont odsetkowych lub wypłaty dywidend.
Należy jednak pamiętać, że podatki związane z kryptowalutami – zwłaszcza w odniesieniu do yield farming – to bardzo złożony obszar. W związku z tym najlepiej jest porozmawiać z wykwalifikowanym doradcą, który specjalizuje się w podatkach od kryptowalut.
Jaka jest różnica pomiędzy Yield Farming vs Staking
Często panuje błędne przekonanie, że yield farming i staking odnoszą się do tej samej rzeczy. Jednakże, chociaż oba narzędzia pozwalają na generowanie odsetek od nieaktywnych kryptowalut, istnieją pewne różnice.
Najważniejszą z nich jest miejsce, w którym deponowane są Twoje tokeny.
✔ W przypadku yield farming, Twoja kryptowaluta jest deponowana w smart kontrakcie. Z kolei ten smart kontrakt rozdysponuje Twoje środki do puli płynności.
✔ W przypadku stakowania kryptowalut Twoje tokeny cyfrowe są zazwyczaj deponowane bezpośrednio w odpowiedniej sieci blockchain.
Istnieją zalety i wady zarówno yield farmingu, jak i stakingu, dlatego warto zastanowić się, które narzędzie jest najlepsze dla Twoich celów inwestycyjnych i tolerancji ryzyka.
Na przykład, stakowanie kryptowalut jest potencjalnie bezpieczniejsze niż yield farming, ponieważ tokeny są zablokowane w sieci blockchain, a nie w inteligentnym kontrakcie strony trzeciej.
Oznacza to jednak, że zysk oferowany w przypadku stakowania kryptowalut jest zazwyczaj znacznie niższy w porównaniu z yield farmingiem. Ponadto, gdy stawiasz kryptowaluty, możesz to zrobić tylko w sieci blockchain, która wykorzystuje mechanizm konsensusu proof-of-stake.
Yield farming natomiast może być generalnie dostępny dla każdej kryptowaluty.
Czy Yield Farming jest bezpieczny?
Zanim rozpoczniesz swoją podróż z yield farmingiem, musisz wziąć pod uwagę ryzyko.
W końcu, jeśli weźmiesz pod uwagę, że wiele puli płynności oferuje dwu-, a nawet trzycyfrowe stopy procentowe APY, ryzyko straty będzie znacznie wyższe w porównaniu z konwencjonalnymi kontami oszczędnościowymi.
Główne rodzaje ryzyka, które zidentyfikowaliśmy podczas przeglądu najlepszych platform Yield Farming, są następujące:
Zmienność ceny tokena
Pierwszym ryzykiem, które należy rozważyć, angażując się w strategię yield farming, jest ryzyko związane z wartością rynkową tokena.
Na przykład:
✔ Załóżmy, że inwestujesz 1000 USD w pulę płynnościową nowo wprowadzonego tokena – który przynosi 50% dochodu rocznie
✔ Pod koniec pierwszego roku będziesz miał o 50% więcej tokenów niż na początku.
✔ W teorii oznacza to, że Twoje 1000 USD jest teraz warte 1500 USD.
✔ Jeśli jednak wartość danego tokena spadła od tego czasu o ponad 80% – Twoja pierwotna inwestycja jest teraz warta znacznie mniej
Dzieje się tak dlatego, że tokeny o wartości 1500 USD mają teraz wartość rynkową wynoszącą zaledwie 300 USD.
Dlatego właśnie najlepiej jest inwestować środki tylko w te pule płynności, które zawierają tokeny o ugruntowanej pozycji i dużej kapitalizacji.
Chociaż nadal istnieje możliwość, że wartość tokena spadnie podczas farmowania, ryzyko takiego zdarzenia będzie niższe w porównaniu z mniej płynnymi projektami.
Ryzyko związane z platformą
Wiele z najlepszych narzędzi do Yield Farmingu kryptowalut jest oferowanych przez platformy innych firm. Niezależnie od tego, czy platforma działa w sposób scentralizowany czy zdecentralizowany, musisz pamiętać, że Twoje fundusze nigdy nie są w 100% pewne.
✔ Na przykład, jeśli inwestujesz środki w scentralizowaną stronę yield farming, powierzasz swoje środki danemu dostawcy.
✔ Oznacza to, że musisz ufać, że dostawca będzie dbał o bezpieczeństwo Twoich środków, z dala od zagrożenia ze strony hakerów.
✔ Musisz również ufać, że scentralizowana platforma wypłaci Ci należne odsetki – i że spełni Twoje żądanie wypłaty, gdy nadejdzie czas na wypłatę.
W przypadku platformy zdecentralizowanej, Twoja umowa będzie honorowana przezsmart kontrakt. Jednak, choć smart kontrakty są znane ze swojej niezmienności i przejrzystości, nie są w 100% niezawodne.
Rozumiemy przez to, że istnieje prawdopodobieństwo, że zły podmiot znajdzie lukę w bazowym kodzie. Jeśli tak się stanie, Twoje fundusze mogą być zagrożone.
Rug Pulls
W branży kryptowalutowej pojęcie „rug pulls” odnosi się do projektów związanych z tokenami cyfrowymi, które są tworzone wyłącznie w celu kradzieży.
Może się to zdarzyć, gdy twórca projektu ucieka z kryptowalutami zebranymi podczas początkowej kampanii fundraisingowej.
W związku z tym, wpłacając środki na wysokodochodowy projekt yield farming, który okazuje się być rug pull, prawdopodobnie stracisz całą wartość swojej głównej inwestycji.
Ryzyko płynności
Kolejnym ryzykiem, które należy rozważyć przed zainwestowaniem środków w pulę yield farming, jest ryzyko płynności.
Rozumiemy przez to, że jeśli dana pula ma minimalny okres blokady, nie będziesz miał dostępu do swoich środków, dopóki nie upłynie okres wykupu.
Może to być bardzo problematyczne, jeśli potrzebujesz dostępu do szybkiej gotówki – ale środki są zablokowane w puli płynności.
Podsumowując
W tym przewodniku dla rozpoczynających swoją przygodę z yield farming omówione zostały wszystkie korzyści i potencjalne wady tego niszowego sektora.
Najważniejszym wnioskiem jest to, że najlepsze platformy kryptowalutowe na rynku yield farming pozwalają na zarabianie odsetek od nieaktywnych aktywów cyfrowych w bezpieczny i elastyczny sposób.
Stwierdziliśmy, że ogólnie najlepszym dostawcą na tym rynku jest Aqru, który oferuje atrakcyjne roczne odsetki od stablecoinów i kryptowalut. Najważniejszą cechą platformy jest elastyczność, której znaczenie na rynku kryptowalut jest nie do przecenienia. W przypadku większości produktów nie obowiązują żadne okresy blokady, a rozpoczęcie korzystania z oprocentowanego konta zajmuje zaledwie kilka minut.

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i nie należy ich też traktować jako porady finansowej. Każde działanie inwestycyjne i transakcyjne wiąże się z ryzykiem, dlatego radzimy, byś przeprowadził własne badania przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji handlowych, inwestycyjnych czy finansowych.