Czym jest NFT

Tokeny niezbywalne – lub po prostu NFT – to cyfrowe aktywa, które pozwalają udowodnić posiadanie wartości. Może to być przedmiot niematerialny, taki jak wirtualny rysunek, lub coś fizycznego, jak nieruchomość czy dzieła sztuki.

W tym przewodniku dla początkujących wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć o tokenach NFT na rynku. Dowiesz się również, w jaki sposób możesz już dziś kupić swój pierwszy w życiu token niezbywalny NFT.

Co oznacza NFT? Definicja NFT

NFT to skrót od angielskiej nazwy non-fungible token. Chociaż w tym przewodniku wyjaśniamy bardziej szczegółowo podstawy działania NFT, kluczowe informacje są następujące:

✅ Tokeny niezbywalne to aktywa kryptowalutowe, które są reprezentowane w formie cyfrowej.

✅ Jednak w przeciwieństwie do Bitcoina, który jest zamienny, każdy token NFT jest unikalny.

✅ Pozwala to na tokenizację zarówno aktywów materialnych, jak i niematerialnych

✅ Stanowi to wyraźny kontrast w stosunku do tokenów zamiennych, które są podobne do gotówki

✅ W końcu jeden banknot 10 dolarowy jest taki sam jak inny banknot 10 dolarowy – pod względem możliwości wykorzystania go jako środka wymiany

Ostatecznie, główna koncepcja NFT polega na tym, że można inwestować w coś wartościowego bez konieczności fizycznego posiadania lub przechowywania danego przedmiotu. W związku z tym, kupno i sprzedaż NFT na otwartym rynku jest bardzo proste.

Kup NFT

Co to jest NFT ? – NFT  wyjaśnienie

Pod wieloma względami NFT nie różnią się zbytnio od tradycyjnych walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, Ethereum czy Dogecoin. Powodem tego jest fakt, że NFT są reprezentowane jako aktywa cyfrowe i działają na szczycie sieci blockchain.

Dzięki temu NFT mogą być przekazywane z portfela do portfela w szybki, bezpieczny i tani sposób. Funkcjonowanie w oparciu o sieć blockchain zapewnia również przejrzystą możliwość weryfikacji NFT.

Jednak tym, co odróżnia NFT od wyżej wymienionych walut cyfrowych, jest fakt, że każdy token można zidentyfikować za pomocą unikalnego skrótu transakcji. Mówiąc prościej, oznacza to, że żadne dwa NFT nie są takie same.

czym jest nft

Kupuj tanie NFT w aplikacji Crypto.com

Dlatego też NFT idealnie nadają się do przechowywania realnej wartości. Z drugiej strony, kryptowaluty takie jak Bitcoin są zamienne – co oznacza, że gdybyś zamienił 1 BTC na inny 1 BTC, nic wielkiego się nie zmieni. Oznacza to, że nadal posiadasz w swoim portfelu 1 BTC o wartości 1 BTC.

Natomiast w przypadku NFT żadne tokeny nie są powiązane z innymi aktywami cyfrowymi znajdującymi się w obiegu, dlatego też określa się je jako tokeny niewymienne.

Jak działają tokeny NFT?

Skoro omówiliśmy już podstawy, możemy teraz zagłębić się nieco bardziej w to, jak działają NFT.

Co najważniejsze, jeśli myślisz o samodzielnym zakupie NFT, ważne jest, abyś przed zaryzykowaniem jakichkolwiek pieniędzy dokładnie poznał sposób działania tego niszowego sektora blockchain.

Wymienne kontra Niewymienne

Chociaż w powyższej sekcji pokrótce wyjaśniliśmy różnicę między tokenami zamiennymi i niezmiennymi, teraz omówimy ją znacznie bardziej szczegółowo.

W skrócie, fizyczne dolary i centy, których używamy każdego dnia do dokonywania zakupów, są zamienne.

Na przykład:

 • Załóżmy, że masz banknot 20$, ale potrzebujesz reszty do automatu, który przyjmuje tylko banknoty 1$.
 • W związku z tym prosisz kogoś, aby wymienił Twój banknot 20-dolarowy na drobne nominały.
 • W zamian dostajesz banknot 10$, 5$ i 5 x 1$.
 • Ostatecznie, mimo że masz teraz inne banknoty niż pierwotnie posiadany banknot 20-dolarowy, pod względem wartości nic się nie zmieniło
 • Dzieje się tak dlatego, że nadal masz do dyspozycji w sumie 20 dolarów.

Jak widać na powyższym przykładzie,  gotówka jest klasą aktywów zamiennych. Podobnie jest z praktycznie wszystkimi kryptowalutami znajdującymi się obecnie w obiegu.

Jednakże, jak już ustaliliśmy, NFT są klasami aktywów, które nie są zamienne. Oznacza to, że nie można zamienić jednego NFT na inny i oczekiwać, że zachowają tę samą wartość – ponieważ każdy token jest unikalny.

Na przykład:

 • Załóżmy, że artysta tworzy nowy fizyczny obraz.
 • Następnie artysta postanawia stworzyć NFT, która reprezentuje wartość tego obrazu.
 • Oznacza to, że NFT jest unikalna tylko dla danego obrazu, a zatem nie można jej naśladować ani kopiować.
 • Ponownie, dzieje się tak dlatego, że każda NFT może zostać zweryfikowana pod kątem autentyczności poprzez unikalny skrót transakcji

Naturalnie, i jak wkrótce omówimy to bardziej szczegółowo, NFT mogą reprezentować niemal wszystko, co ma postrzeganą wartość. Bez względu na to, czy jest to wirtualny obraz, dom, samochód, czy też wydarzenie sportowe – NFT pozwalają na przechowywanie własności w sposób cyfrowy.

Protokół blockchain

Wszystkie najlepsze tokeny NFT są hostowane na protokole blockchain. Do tej pory wielu twórców NFT preferuje blockchain Ethereum, między innymi dlatego, że obsługuje on tokeny ERC-721. W skrócie, ten specyficzny podzbiór blockchaina Ethereum jest idealny dla NFT, ponieważ każdy token ERC-721 jest unikalny.

W związku z tym, kilka innych sieci blockchain zaczęło od tego czasu wspierać NFT – na przykład Binance Smart Chain. Wielu twierdzi, że ta ostatnia jest bardziej odpowiednia do kupowania i sprzedawania najlepszych tokenów NFT, między innymi dlatego, że opłaty transakcyjne Ethereum są często bardzo wysokie.

Wybijanie monet NFT czyli NFT minting

Poszukując najlepszych tokenów NFT do kupienia, często spotykasz się z terminem „minting”. W swojej najbardziej podstawowej formie, „mintowanie” odnosi się po prostu do procesu tworzenia nowego, nieistniejącego jeszcze tokena NFT.

Oznacza to, że kupując tokeny NFT, nabywasz aktywa cyfrowe, które zostały już stworzone przez kogoś innego.

Co istotne, jeśli masz coś unikalnego, co chciałbyś przedstawić za pomocą unikalnej kryptowaluty, to warto bliżej przyjrzeć się wybijaniu NFT.

Na przykład:

 • Być może stworzyłeś przełomowe badanie na niezależnej podstawie i chcesz chronić swoje wyniki.
 • Możesz to zrobić z łatwością poprzez wybicie NFT na sieci blockchain, takiej jak Ethereum lub Binance Smart Chain.
 • W ten sposób Twoje NFT weryfikuje ponad wszelką wątpliwość, że to Ty jesteś prawdziwym właścicielem wspomnianego badania.

A gdy tylko token NFT zostanie wybity – co często trwa zaledwie kilka minut – można nim handlować na otwartym rynku. W rzeczywistości możesz nawet wybić token NFT w taki sposób, aby otrzymywać tantiemy od każdej sprzedaży dokonanej przez osoby trzecie.

Frakcjonowane NFT

Zapewne wiesz, że standardowe kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, można podzielić na mniejsze jednostki – dzięki temu nie musisz kupować całego tokena, aby uzyskać dostęp do rynku.

Na przykład, jeśli Bitcoin jest notowany po 40 000 USD za token, a Ty inwestujesz 400 USD, to posiadasz 1% jednego BTC.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że proces podziału tokenów cyfrowych na małe jednostki może być również realizowany za pomocą NFT. W rzeczywistości jest to jedna z ich największych zalet, ponieważ pozwala wielu osobom posiadać coś wartościowego.

 • Podstawowym przykładem może być nieruchomość o wartości 1 mln USD, która jest reprezentowana jako NFT.
 • Jesteś jedynym właścicielem tej nieruchomości, a tym samym odpowiedniego tokena NFT.
 • Chcesz uwolnić część kapitału na tej nieruchomości, więc decydujesz się podzielić NFT na 10 części
 • Zatrzymujesz 6 NFT (60%), a pozostałe 4 NFT postanawiasz sprzedać na wolnym rynku.

Osoby kupujące poszczególne NFT byłyby zatem właścicielami określonego procentu nieruchomości – o ile umowa byłaby poparta odpowiednim prawem kontraktowym.

Jakie są rodzaje NFT ?

Teraz, gdy wyjaśniliśmy już, jak działają NFT, możemy zapoznać się z wieloma różnymi rodzajami niezbywalnych aktywów cyfrowych dostępnych na rynku.

Rozumiemy przez to zbiór rzeczywistych przykładów tokenów NFT, które zostały sprzedane w ostatnich latach.

Fizyczne nieruchomości

Nieruchomości są prawdopodobnie najbardziej interesującym aspektem rynku NFT, między innymi dlatego, że obejmują one zarówno własność fizyczną, jak i wirtualną.

Zaczynając od tych pierwszych, fizyczna nieruchomość jest doskonałym przykładem aktywa, które może być reprezentowane przez token NFT. W końcu nie ma dwóch takich samych nieruchomości, co oznacza, że każdy dom czy mieszkanie jest na swój sposób unikalne.

 • Niedawny przykład tradycyjnej nieruchomości, która została sprzedana w połączeniu z NFT, miał miejsce na Florydzie.
 • Dom z 4 sypialniami został sprzedany za nieco ponad 653 000 USD – i zapłacono za niego Ethereum.
 • Co więcej, dom ten jest teraz reprezentowany jako token NFT na blockchainie Ethereum
 • Oznacza to, że teoretycznie, gdyby właściciel NFT chciał sprzedać całą lub część swojej nowo zakupionej nieruchomości, można to osiągnąć za pomocą prostej transakcji pomiędzy portfelami.

W związku z tym, być może jeszcze większym zastosowaniem NFT w sektorze nieruchomości jest współwłasność. Na przykład, załóżmy, że firma deweloperska chce wybudować nowy luksusowy hotel .

W normalnych warunkach deweloper zwróciłby się do tradycyjnych instytucji finansowych w celu pozyskania kapitału na sfinansowanie projektu. Jednakże, aby otworzyć możliwości inwestycyjne dla klientów detalicznych, deweloper mógłby reprezentować własność poprzez NFT.

Każdy NFT może być powiązany z określonym procentem własności, który może być następnie przedmiotem obrotu na otwartym rynku.

Wirtualne nieruchomości w Metawerse

NFT i Metaverse to dwa pojęcia, które często pojawiają się w tej samej dyskusji. Dla tych, którzy nie są tego świadomi, Metaverse jest cyfrową reprezentacją świata rzeczywistego, a zainteresowanie tą przestrzenią w najbliższych latach będzie rosło w postępie geometrycznym.

Doskonałym tego przykładem jest Decentraland, świat gier 3D, który pozwala graczom na zakup wirtualnej ziemi, a następnie budowę nieruchomości. Każda działka jest następnie reprezentowana przez unikalny token NFT, który można następnie sprzedać na otwartym rynku.

Wirtualne nieruchomości w Metawerse

Przykładem na to, jak bardzo popularne w Metaverse stają się NFT związane z nieruchomościami, może być następująca sytuacja:

 • W listopadzie 2021 roku działka w Axie Infinity – grze należącej do Metaverse – została sprzedana za ponad 2,3 miliona dolarów.
 • Zaledwie miesiąc później, działka o powierzchni 100 wirtualnych wysp na platformie Sandbox – która jest inną popularną grą Metaverse, została sprzedana za ponad 4,3 miliona dolarów.

Biorąc pod uwagę, że wirtualne nieruchomości NFT generują obecnie miliony dolarów ze sprzedaży, jest to z pewnością rynek, na który warto zwrócić uwagę.

CryptoPunks i inne cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie

Poszukując najlepszych tokenów NFT, prawdopodobnie natknąłeś się na CryptoPunks. W skrócie, CryptoPunks to kolekcja 10 000 cyfrowych postaci, które powstały w 2007 roku.

Każdy CryptoPunk jest unikalny i zabezpieczony tokenem NFT. Chociaż wygląd każdej z postaci wygląda jakby została stworzona w latach 70-tych, CryptoPunks są prawdopodobnie najbardziej poszukiwanymi NFT na tym rynku.

Na przykład, jeden CryptoPunk NFT został sprzedany w lutym 2022 roku za 8 000 tokenów Ethereum, co w tamtym czasie równało się równowartości w kryptowalutach ponad 23 milionów dolarów, co czyni go jednym z najdroższych NFT na rynku.
Według założycieli serii CryptoPunk – Larva Labs, ten konkretny NFT został sprzedany w 2017 roku przez jej pierwotnego właściciela za zaledwie 1 646 dolarów.

W związku z tym, że CryptoPunks spowodował pojawienie się na rynku tysięcy innych przedmiotów kolekcjonerskich NFT, przestrzeń ta staje się nieco przesycona.

Wydarzenia sportowe

Kolejnym szybko rozwijającym się obszarem na rynku NFT są „momenty sportowe”. Rozumiemy przez to, że największe marki sportowe, takie jak NBA i ATP, sprzedają obecnie prawa własności do klipów wideo z kluczowych wydarzeń sportowych.

Przykładem jednego z tokenów NFT pod względem wartości jest 100 000 USD, które gwiazda NBA Zion Williamson zebrała za klip, na którym gracz blokuje strzał.
Innym przykładem jest niedawna impreza Australia Open, podczas której sprzedawano pojedyncze elementy turnieju w formie NFT – takie jak kort centralny, a nawet krzesło sędziowskie.

Teoria zakłada, że z biegiem czasu wartość takich sportowych pamiątek NFT będzie stale rosła. Wiele gwiazd sportu, sportowców i innych znanych osobistości wsparło kolekcje NFT także innego rodzaju.

NFT w grach

Niektóre z tokenów NFT dostępnych obecnie na rynku można znaleźć w popularnych tytułach gier. W wielu przypadkach gry te określane są mianem „play-to-earn” lub po prostu P2E.

Na przykład:

 • Jak sama nazwa wskazuje, nowo uruchomiony tytuł P2E Pirate X Pirate jest grą opartą na piratach.
 • Główna koncepcja polega na tym, że użytkownicy mogą budować własną załogę i zdobywać cyfrowe tokeny w miarę postępów w wielu światach, które gra ma do zaoferowania.
 • Aby zapewnić sobie jak największe szanse na maksymalizację zarobków, gracze mogą kupować unikalne NFT, które reprezentują wirtualne statki.

Inne przykłady gier NFT, w których można grać i zarabiać, to Axie Infinity, Decentraland i Sandbox. Ostatecznie, twórcy gier zachęcają graczy do korzystania z ich platform poprzez zbywalne NFT, które można wybić po wykonaniu określonych zadań.

Dlaczego ludzie inwestują w NFT

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się na inwestowanie w tokeny NFT, jakie rynek ma do zaoferowania. Począwszy od zwykłych inwestorów detalicznych, a skończywszy na milionerach będących sławnymi właścicielami NFT.

Jeśli zastanawiasz się, czy ta przestrzeń jest dla Ciebie odpowiednia, rozważ korzyści omówione poniżej.

Magazyn wartości czyli „store of value”

Jednym z głównych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na zakup tokenów NFT, jest fakt, że mogą one reprezentować wartość.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wybicie tokena NFT w taki sposób, aby reprezentował on coś wartościowego – np. moment sportowy lub kawałek ziemi – jest obecnie prostym procesem.

Tak czy inaczej, token NFT, który wybijesz lub kupisz, będzie teoretycznie wart tyle, ile ludzie będą gotowi za niego zapłacić, gdy w końcu zdecydujesz się go spieniężyć.

Na przykład, wspomnieliśmy, że seria NFT CryptoPunks jest obecnie sprzedawana indywidualnie w milionach dolarów. Osoby kupujące CryptoPunka zazwyczaj robią to, ponieważ wierzą, że w przyszłości będzie on wart więcej.

Doskonałe rozwiązanie dla twórców treści

Twórcy treści – tacy jak artyści, pisarze i muzycy – często muszą korzystać z usług osób trzecich, aby sprzedawać swoje produkty. Zazwyczaj oznacza to oddanie dużego procentu z przyszłej sprzedaży i tantiem.

Na przykład piosenkarz, który odniósł sukces w serwisie YouTube, może co miesiąc zarabiać pokaźną sumę pieniędzy z przychodów z reklam. Jednak sam serwis YouTube będzie pobierał znaczną część wynagrodzenia, która często przewyższa wynagrodzenie twórcy treści.

I tu właśnie momencie do gry wchodzą tokeny NFT – między innymi dlatego, że twórcy nie muszą już współpracować z osobami trzecimi, aby sprzedawać swoje treści. Wręcz przeciwnie, własność każdej piosenki, filmu czy obrazu może być teraz reprezentowana przez unikalny token NFT.

Produkt inwestycyjny

Nie trzeba dodawać, że wiele osób decyduje się na zakup tokenów NFT jako produktu inwestycyjnego. Oznacza to, że płacą dziś cenę, która jest znacznie niższa niż ta, którą kupujący uważa, że NFT mogą być warte w przyszłości.

 • Jako przykład udanej inwestycji w NFT niech posłuży zakup 100 wirtualnych wysp w metawersum Sandbox za 4,3 miliona dolarów.
 • Choć może się to wydawać nieprzyzwoitą sumą pieniędzy na inwestycję w cyfrowe nieruchomości, nabywca stworzył już na każdej z wysp wirtualne wille – 90% z nich sprzedało się w ciągu jednego dnia po 15 000 USD za sztukę.
 • Co więcej, niektóre z tych wirtualnych willi zostały od tego czasu ponownie wystawione na sprzedaż za ponad 100 000 USD.

W teorii oznacza to, że tradycyjna branża deweloperska przeniosła się do swojej własnej niszy za pośrednictwem Metaverse.

Oznacza to, że ludzie chcą kupić tokeny NFT, które reprezentują wirtualne działki, a następnie budują cyfrowe nieruchomości z zamiarem osiągnięcia zysku.

Konwencjonalne ograniczenia zostały usunięte

Próba inwestowania w fizyczną wartość w świecie rzeczywistym może być trudna – między innymi dlatego, że często obowiązują ograniczenia jurysdykcyjne.

Na przykład nabywcy z niektórych części świata mogą mieć trudności z zakupem nieruchomości w USA. Nawet jeśli mają dostęp do danej działki, zakup może być obwarowany biurokracją, co wiąże się z wysokimi opłatami i uciążliwym procesem weryfikacji.

Jednak dzięki temu, że chodzi o niezbywalne aktywa cyfrowe, zasadniczo nie ma ograniczeń co do tego, kto może kupić tokeny NFT.

Niewielki próg wejścia na rynek

Innym ważnym powodem, dla którego tak wiele osób chce kupić tokeny NFT, jest fakt, że branża ta otworzyła przestrzeń inwestycyjną dla osób dysponujących niewielkim budżetem.

Oczywiście, w niniejszym przewodniku podano kilka przykładów z życia wziętych, kiedy to ludzie płacili miliony dolarów za pojedyncze NFT. Jednak niektóre z tokenów NFT można nabyć już za niewielką sumę pieniędzy.

 • Na przykład, wspomnieliśmy wcześniej, że podczas Australian Open stworzono szereg NFT, które następnie można było kupić.
 • Jednym z takich przykładów był zestaw NFT z podziałem na dekady, które były powiązane z grami turniejowymi w każdym 10-letnim okresie.
 • Na przykład, w edycji z lat 70. krzesło dla sędziów było początkowo sprzedawane za jedyne 24,99 AUD (około 19 USD).

Co najważniejsze, oznacza to, że nawet jeśli chcesz zaryzykować niewielką sumę pieniędzy w tym obszarze, niektóre z najlepszych tokenów NFT mogą być dostępne przy skromnym kapitale.

Potężny rynek

Chociaż szacunki dotyczące przyszłej całkowitej wartości rynku NFT różnią się dość znacznie w zależności od źródła, możemy spojrzeć na to, jak wiele pieniędzy przeszło z rąk do rąk w ostatnich latach.

Na przykład, w samym tylko 2021 roku, Bloomberg odnotował sprzedaż NFT o wartości prawie 41 miliardów dolarów. Jeśli wierzyć, że rozwój branży NFT będzie postępował z biegiem czasu, to wkrótce może ona przekroczyć wartość 1 biliona dolarów.

Yuga Labs, firma, która stworzyła kolekcję NFT Bored Ape Yacht Club, została wyceniona na 5 miliardów dolarów według Yahoo Finance, po pogłoskach o inwestycji firmy venture capital z Doliny Krzemowej, Andreessen Horowitz.

12 marca 2022 roku Yuga Labs przejęła CryptoPunks i Meebits NFT, przejmując tym samym kierownictwo nad tymi projektami NFT. Obecnie BAYC, Punks i Meebits zajmują odpowiednio #1, #2 i #6 miejsce wśród najbardziej wartościowych NFT według ceny minimalnej i limitu.

Tokeny NFT mogą być wykorzystywane jako zabezpieczenie

Obecnie istnieje wiele innowacyjnych firm, które umożliwiają dostęp do finansowania w zamian za ustanowienie zabezpieczenia w postaci tokena NFT.

Działa to podobnie do konwencjonalnych pożyczek zabezpieczonych, gdzie pożyczkobiorca wpłaca pewną kwotę pieniędzy w celu zabezpieczenia umowy finansowej.

Jednak w przypadku pożyczek kryptowalutowych, ponieważ pożyczkobiorca wystawia NFT, który ma realną wartość, nie tylko umowa pożyczki zostanie zatwierdzona niemal natychmiast, ale również nie jest wymagana żadna weryfikacja kredytowa.

W końcu, jeśli pożyczkobiorca nie spłaci środków, firma udzielająca pożyczek kryptowalutowych może po prostu sprzedać NFT, aby odzyskać swoje straty.

NFT vs Kryptowaluty

Terminy NFT i kryptowaluta są często używane zamiennie. W końcu oba zjawiska są przedstawiane w formie cyfrowej i są budowane i przechowywane na szczycie protokołu blockchain.

Jednak w zdecydowanej większości przypadków aktywa kryptowalutowe są walutą wirtualną – co oznacza, że mogą być wykorzystywane jako środek wymiany. Ponownie wracamy do dyskusji na temat tokenów zamiennych, takich jak Dogecoin.

Oznacza to, że jeśli kupisz Dogecoin o wartości 100 USD od dwóch różnych brokerów, nie ma różnicy między dwoma otrzymanymi zestawami tokenów. Dzieje się tak dlatego, że dwa pojedyncze tokeny Dogecoin zawsze będą warte tyle samo – zgodnie z aktualną wartością rynkową.

NFT vs Kryptowaluty

Jednakże, NFT mają zasadniczo zupełnie inną koncepcję i zastosowanie niż kryptowaluty. W końcu każdy token NFT jest unikalny. Na przykład, jeśli jeden NFT reprezentuje całą działkę w Decentraland, żaden inny token nie może twierdzić, że robi to samo.

Istnieje jednak jeszcze jedno istotne podobieństwo między NFT a kryptowalutami – rynek jest często napędzany przez spekulacje i szum informacyjny.

Innymi słowy, choć wiele osób odniosło wielki sukces zarówno z NFT, jak i z kryptowalutami pod względem wartości, nie ma gwarancji, że tak będzie nadal.

Na przykład w przypadku CryptoPunks istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś, kto zapłacił miliony dolarów za pojedynczy token, odkryje, że wartość tej serii NFT może być w przyszłości znacznie niższa.

Giełdy tokenów NFT

Giełdy NFT nie różnią się zbytnio od giełd kryptowalut, ponieważ znajdują się pomiędzy kupującymi a sprzedającymi. Oznacza to, że jeśli chcesz dziś kupić tokeny NFT, musisz najpierw wybrać odpowiedni rynek.

Jeśli chodzi o wybór najlepszej giełdy NFT, na której można się zarejestrować, należy wziąć pod uwagę pewne kwestie, takie jak:

Reputacja

Oczywiście, należy wziąć pod uwagę reputację danego rynku NFT. Na przykład, jak długo działa dana platforma, ilu ma użytkowników i jakie wolumeny transakcji generuje na co dzień?

Wybór rynku NFT bez solidnych osiągnięć w tej dziedzinie może być ryzykownym przedsięwzięciem. W końcu musisz mieć pewność, że Twoje środki są bezpieczne, a token NFT, który chcesz kupić, jest rzeczywiście dostępny na danej platformie.

Opłaty

Rynki NFT generują znaczną część swoich dochodów poprzez pobieranie opłat transakcyjnych. Opłaty te są często pobierane zarówno od kupujących, jak i sprzedających, dlatego warto się nad tym zastanowić przed wyborem dostawcy.

Zazwyczaj, jako kupujący, płacisz pewien procent od całkowitej kwoty transakcji. Na przykład, jeśli rynek NFT pobiera opłatę w wysokości 2%, a wybrany przez Ciebie token kosztuje 1000 USD, to zapłacisz opłatę w wysokości 20 USD.

Płatności i portfele

Kiedy kupujesz tokeny NFT online, zazwyczaj musisz sfinansować swój zakup za pomocą kryptowaluty. Na przykład, jeśli wybrany przez Ciebie NFT został zbudowany na szczycie blockchainu Ethereum, to prawdopodobnie opłaty będą musiały być uiszczane za pomocą tokenów ETH.

Co więcej, rynki NFT zazwyczaj pobierają płatności poprzez połączenie z portfelem.

Na przykład, możesz potrzebować połączyć swój Trust Wallet lub MetaMask z rynkiem NFT, po czym, po autoryzacji transakcji, platforma odliczy odpowiednią liczbę tokenów.

Gdzie kupić NFT

Biorąc pod uwagę powyższe punkty, jeśli zastanawiasz się, gdzie można dziś kupić NFT – możesz rozważyć Crypto.com. W dalszej części wyjaśniamy, dlaczego Crypto.com jest potencjalnie najlepszą giełdą NFT.

Crypto.com – Najlepsze miejsce do zakupu NFT

Jeśli po raz pierwszy uczysz się, jak kupować tokeny NFT, docenisz fakt, że platforma Crypto.com została zaprojektowana z myślą o początkujących. Założona w 2016 roku firma Crypto.com jest obecnie jednym z największych na świecie ekosystemów kryptowalutowych, a jej platforma oferuje szeroki pakiet produktów i usług.

Oprócz usług transakcyjnych, pożyczek, kont oszczędnościowych i karty kryptowalutowej wydanej przez Visa, dostawca oferuje również popularny rynek NFT. Obejmuje on tysiące unikalnych NFT – wiele z nich to tokeny stworzone przez znane marki. Wśród nich są takie marki jak Aston Martin, UFC czy Philadelphia 76ers. Jeśli chodzi o wartość rynkową, Crypto.com oferuje NFT o wartości od zaledwie kilku dolarów do ponad 1 miliona dolarów.

najlepsza giełda nft

Na przykład, serie NFT takie jak Ryker, AlphaBot i OG Jack są dostępne z ofertami aukcyjnymi zaczynającymi się już od 1$. Na drugim końcu spektrum znajdują się takie jak PsychoKitty i Loaded Lion, których oferty początkowe sięgają 1 miliona dolarów. Niezależnie od tego, ile chcesz wydać, to, co naprawdę podoba nam się w Crypto.com, to fakt, że platforma umożliwia zakup tokenów NFT za pieniądze fiat.

Oznacza to, że jeśli nie masz przy sobie żadnych tokenów kryptowalutowych, możesz zapłacić za zakup NFT kartą debetową/kredytową. Jeśli chodzi o opłaty, za zakup tokenów NFT na Crypto.com nie poniesiesz żadnych kosztów. Od sprzedających pobierana jest jednak opłata manipulacyjna w wysokości 5%. Kolejną cechą wyróżniającą jest to, że jeśli wykorzystasz Crypto.com do sprzedaży NFT, możesz dołączyć tantiemy. Oznacza to, że będziesz otrzymywać procent od każdej przyszłej sprzedaży, jaką wygeneruje Twój token NFT.

Co nam się podoba:

 • Tysiące tokenów NFT na sprzedaż
 • Kup tokeny NFT już od kilku dolarów
 • Zapłać za swój zakup NFT kartą debetową/kredytową
 • Nie pobierane żadne opłat od kupujących NFT
 • Crypto.com cieszy się solidną reputacją w branży kryptowalutowej
Kup Tokeny NFT

Jak kupić tokeny NFT

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak kupić tokeny NFT już dziś – skorzystaj z poniższej skróconej instrukcji, aby już teraz rozpocząć przygodę z Crypto.com

 Krok 1: Otwórz konto Crypto.com
Pierwszym krokiem jest otwarcie konta w Crypto.com. Początkowo będzie to wymagało podania kilku informacji osobistych i danych kontaktowych. Jako zaufana platforma, Crypto.com będzie musiał również zweryfikować Twoją tożsamość. Możesz to zrobić, przesyłając kopię dokumentu tożsamości wydanego przez rząd.

Krok 2: Wpłata środków
Crypto.com umożliwia Ci zakup tokenów NFT na kilka różnych sposobów. Jeśli posiadasz już kryptowalutę, możesz przelać tokeny na swój portfel Crypto.com. Możesz również podłączyć portfel taki jak MetaMask do strony Crypto.com. Alternatywnie, Crypto.com umożliwia również wpłatę środków za pomocą karty debetowej/kredytowej lub przelewu bankowego.

Krok 3: Wyszukaj NFT
Przejdź na stronę giełdy NFT Crypto.com. Zostaną Ci przedstawione tysiące tokenów NFT, którymi można handlować. Aby znaleźć najlepszy dla siebie token NFT, skorzystaj z przycisków filtrujących.

Krok 4: Kup token NFT
Ostatnim krokiem jest zakup wybranego przez Ciebie tokena NFT. Kliknij na interesujący Cię token i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby sfinalizować zakup.

Zarejestruj się na Crypto.com

Poglądy i opinie wyrażone tutaj są wyłącznie poglądami autora i nie należy ich też traktować jako porady finansowej. Każde działanie inwestycyjne i transakcyjne wiąże się z ryzykiem, dlatego radzimy, byś przeprowadził własne badania przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji handlowych, inwestycyjnych czy finansowych.

TOP 3 Najpopularniejsze Krypto Oferty.

Otrzymasz $132

Ucząc się o kryptowalutach

Nasza ocena 5.0

Zacznij zarabiać

Otrzymasz $25

Bonus przy rejestracji

Nasza ocena 5.0

Zarejestruj się

20% Zniżki

Innowacyjna giełda krypto

Nasza ocena 5.0

Zarejestruj się