Blockchain to technologia kryjąca się za kryptowalutami takimi jak Bitcoin.
Technologia Blockchain umożliwiła stworzenie cyfrowego systemu pieniężnego typu peer-to-peer o nazwie Bitcoin. W sieci Bitcoin użytkownicy mają pełną kontrolę nad saldami swoich kont i transakcjami. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów finansowych, nie ma trzeciej strony, która mogłaby zmienić transakcje na blockchainie.
Blockchain ma wiele przypadków użycia poza kryptowalutami. Od momentu powstania, technologia bazowa Bitcoina była rozwijana w celu znalezienia zastosowań w innych obszarach. W ciągu ostatniego roku stwierdzono, że blockchain ma przypadki użycia w branżach od opieki zdrowotnej po zarządzanie łańcuchem dostaw i wiele innych.
Jakie są właściwości sieci Blockchain?
Blockchain, ogólnie rzecz biorąc, ma trzy właściwości:
Możliwość śledzenia/identyfikacji
Możliwość śledzenia/identyfikacji to zdolność do poznania skąd coś pochodzi (Provenance) i gdzie się kończy (Destination). Jest to przydatna właściwość do śledzenia skąd pochodzą pieniądze i do czego zostały ostatecznie wykorzystane. Jest to również przydatne do określenia pochodzenia przedmiotów.
Niezmienność
Niezmienność oznacza, że cokolwiek dzieje się na blockchainie, pozostaje na blockchainie. Jest to bardzo przydatna właściwość do zapewnienia zaufania w systemie. Jeśli dane nie mogą być zmienione, wtedy łatwiej nam uwierzyć, że to, co sieć powiedziała, że się stało, rzeczywiście się stało i żadna osoba trzecia nie manipulowała danymi.
Przejrzystość
Przejrzystość jest zapewniona przez kilka czynników. Kod źródłowy większości blockchainów jest otwarty i może być audytowany przez każdego, kto chce zrozumieć sieć. W odniesieniu do Bitcoina wszystkie transakcje mogą być przeglądane przez opinię publiczną, co zwiększa zdolność do audytu i zaufania do aktywności w sieci. Te czynniki przyczyniają się do przejrzystości sieci.
Internet kontra Blockchain
Wynalezienie internetu jest częstym porównaniem do sposobu, w jaki blockchain i kryptowaluty wchodzą do głównego nurtu. Po powstaniu internetu każdy z całego świata miał dostęp do informacji. Możliwość upublicznienia swojego głosu stała się możliwa, a następnie możliwość bycia na bieżąco. Internet zasadniczo zdecentralizował informacje, tworząc internet, w którym możemy łatwo handlować, przenosić i dzielić się informacjami.
To, co internet zrobił z informacją, blockchain robi z pieniędzmi. Różne blockchainy tworzą internet pieniędzy, globalny ekosystem finansowy, który pozwala nam na handel, transfer i dzielenie się wartością w zdecentralizowany sposób. Podobnie jak przed internetem, polegaliśmy na scentralizowanych źródłach naszych informacji. Obecnie polegamy na scentralizowanych podmiotach zwanych bankami, aby zapewnić naszą infrastrukturę finansową. Blockchain zmienia ten paradygmat w oszałamiającym tempie.
Nie ma Bitcoina bez Blockchaina
Bitcoin został wymyślony 31 października 2008 roku, a uruchomiony 3 stycznia 2009 roku. Próba wymyślenia, jak bezpiecznie połączyć transakcje sięga aż 1997 roku, a jej podstawy zakorzeniły się w „HashCash”, fenomenie sprzed Bitcoina. Bez założycieli Bitcoina, którzy wymyślili jak stworzyć odporny na manipulacje łańcuch transakcji, Bitcoin nie byłby możliwy.
Jak więc to wszystko działa?
Bitcoin blockchain to seria indywidualnych bloków, które zawierają transakcje odbywające się w sieci. Komputery na całym świecie utrzymują tę samą kopię każdego indywidualnego bloku. Komputery te tworzą sieć Bitcoin i utrzymują bezpieczeństwo i autentyczność blockchaina.
Transakcje, które mają miejsce w sieci są podzielone na bloki i połączone razem kryptograficznie, a zatem blockchain był oczywistym wyborem słów, aby opisać technologię leżącą u podstaw Bitcoin i innych kryptowalut.
Blockchain eliminuje pośrednika
W oryginalnej białej księdze, w której Satoshi Nakamoto przedstawił Bitcoina, wyszczególnił on „system elektrycznej gotówki peer to peer”. Peer to peer oznacza, że nie ma potrzeby, aby trzecia strona uwierzytelniała transakcje w sieci.
Transakcje gotówkowe są systemem płatności peer to peer. Przy użyciu gotówki nie jest wymagana żadna osoba trzecia do ułatwienia transakcji pomiędzy Tobą a sprzedawcą w celu dokonania zakupu lub przelewu. Właściwość wycięcia pośrednika w transakcjach internetowych ma potencjał, aby zakłócić wiele branż. Na przykład, od usprawnienia łańcuchów dostaw po uczynienie globalnych transakcji finansowych szybszymi i tańszymi.
Różnica między blockchainem, kryptowalutą
Kryptowaluta jest aplikacją blockchaina. Podobnie jak internet służy wielu aplikacjom (pomyśl o stronach internetowych), istnieje szeroka gama kryptowalut, każda z własnym unikalnym celem służącym jako aplikacje na własnym blockchainie. Blockchain jest bazową infrastrukturą, która umożliwia funkcjonowanie kryptowalut.
Innym punktem wartym uwagi jest to, że nie wszystkie blockchainy mają powiązaną kryptowalutę. Podczas gdy kryptowaluta jest pierwszym zastosowaniem blockchain, specjaliści z branży znaleźli sposoby na zastosowanie tej technologii na wiele sposobów, które nie wymagają powiązania kryptowaluty z blockchainem.
Wiele zastosowań Blockchaina
W technicznych zakątkach planety pojawia się nowa branża. W finansach blockchain ma wiele przypadków użycia, w tym tokenizację, transakcje transgraniczne i płatności odporne na cenzurę.
W innych branżach blockchain może być używany do tworzenia umów w relacjach biznesowych, aby zmniejszyć spory i niejednoznaczność między partnerami. Smart contracts, czyli samowykonalne zakodowane umowy, umożliwiły nowe formy cyfrowych umów. Staje się to bardzo przydatne, ponieważ digitalizuje umowę i automatyzuje jej wykonanie.
Aplikacje, które są zbudowane na szczycie blockchains są nazywane zdecentralizowanymi aplikacjami, lub w skrócie dApps. dApps to aplikacje, które istnieją w zdecentralizowanych sieciach, takich jak Ethereum. Ethereum może być postrzegane jako platforma aplikacji lub tokenów, z możliwością hostowania dApps. Twoja dAplikacja może wykorzystać aspekty blockchain, takie jak trwałość zdecentralizowanych sieci lub odporność kryptowalut na cenzurę, po prostu wdrażając swój pomysł na szczycie istniejącego blockchaina. Nie musisz się martwić o podstawową infrastrukturę komputerową, ponieważ jest ona dostarczana przez chętnych uczestników na całym świecie.
Czy Blockchain może upaść?
Blockchainy to tylko oprogramowanie zbudowane przez ludzi, a ludzie mogą popełniać błędy. W związku z tym, Bitcoin blockchain jest aktywny od ponad dekady, bez jednego udanego włamania do sieci. Twórcy Bitcoina zdecydowali się na kompromisy z oprogramowaniem, wybierając większe bezpieczeństwo i zaufanie, zamiast wydajnej sieci, która może przetwarzać globalny ładunek transakcji.
W ostatniej dekadzie miało miejsce wiele włamań do sieci blockchain. Hakerzy albo wykorzystują kod bezpośrednio, albo uzyskują kontrolę nad siecią poprzez mechanizmy zarządzania. Na przykład, aby zhakować sieć Bitcoin poprzez zarządzanie, trzeba by kontrolować 51% sieci. Zadanie to zostało uznane za niemożliwe, ponieważ sieć Bitcoin jest tak szeroko rozproszona, że zgromadzenie tak dużej mocy obliczeniowej jest prawie niemożliwe. Jednak inne sieci blockchain są mniejsze, a zatem znacznie bardziej podatne na atak 51%.
Różnica między publicznymi a prywatnymi blockchainami?
Blockchainy można badać na wiele sposobów. Jednym z tych sposobów jest przyjrzenie się temu, kto ma dostęp do sieci. Sieć Bitcoin, na przykład, jest całkowicie otwarta dla każdego i wszystkich do użytku, bez uprzedzeń. Sieć Bitcoin nie stosuje żadnego preferencyjnego traktowania na podstawie statusu społecznego lub położenia geograficznego. To właśnie z tych powodów Bitcoin jest uważany za sieć publiczną.
Sieć prywatna jest bardziej odpowiednia dla przypadków użycia, które wymagają pozwolenia na dostęp i wykorzystanie sieci. Sieć prywatna lepiej nadaje się do celów korporacyjnych, takich jak łańcuchy dostaw i zamknięte systemy finansowe.
Jakie są minusy technologii Blockchain
Minusy blockchain należy mówić w kontekście tego, co ten konkretny blockchain próbuje rozwiązać. Jeśli blockchain ma na celu być globalnym systemem płatności, to ten blockchain musi być przygotowany do skalowania, aby zaspokoić popyt, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dla swoich użytkowników. Jest to gorąco dyskutowany temat, ale wszystko sprowadza się do tego, jak blockchainy są wdrażane i zarządzane.
Jeśli spojrzymy na przykład na Bitcoina, blockchain zużywa więcej energii elektrycznej niż kraj Irlandia w ciągu jednego roku, aby przetworzyć nie więcej niż 7 transakcji na sekundę. Porównaj to z VISA, będąc w stanie przetworzyć 65k transakcji na sekundę, a Bitcoin nie do końca spełnia standardy. Co gorsza, dodawanie kolejnych komputerów do sieci Bitcoin nie rozwiązuje problemu skalowalności. W miarę dodawania kolejnych komputerów do sieci, sieć uzyskuje silniejsze zabezpieczenia, ale pozostaje do przetwarzania tylko 7 transakcji na sekundę.
Od czasu powstania Bitcoina, deweloperzy stworzyli nowe blockchainy, które są bardziej skalowalne, ale są prawdopodobnie mniej bezpieczne niż bezpieczeństwo, które zapewnia sieć Bitcoin.